příčestí minulé - shoda s podmětem - koně - živ. a neživ.

Text dotazu

Dobrý den, jaké i/y v příčestí minulém se píše ve
větě: "Houpací koně stáli ve výkladní skříni.". A ve větě: "Dřevěné houpací
koně stály ve výkladní skříni". Je to takto správně? V 2. větě určení
životnosti - resp. neživotnosti podle adjektiva, ale v 1. větě jsou ti koně
životní, i když fakticky neživotní (jako sněhuláci), takže "i"? Děkuji za
odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

podle Internetové jazykové příručky Ústavu pro jazyk český AV ČR je v případech, kdy podstatné jméno „kůň“ označuje věc neživou (např. pouze se koni podobající), v množném čísle shoda pole rodu mužského neživotného. V obou Vámi uvedených příkladech by tedy bylo „y“.

Citujeme konkrétně z příručky:

„Přestože podstatná jména rodiče, lidičky, koně mají v 1. p. mn. č. koncovku shodnou se jmény rodu muž. neživ. a podstatná jména lidičky a koně mají některé pádové tvary jako jména rodu ženského, přísudkové sloveso je ve tvaru životném: Rodiče byli zdrávi. Naši rodiče nás nikdy nebili. Byli pozváni všichni lidičky z celého okolí. Koně se splašili a divoce se vzpínali.

Označuje‑li však podstatné jméno kůň věc neživou, např. věc pouze se koni podobající, je v množném čísle shoda podle rodu muž. neživ.: Tělocvičné koně stály v koutě. Šachové koně chyběly, ostatní figurky ne. Dřevěné koně z kolotoče byly opraveny.“

Použité zdroje

Internetová jazyková příručka - https://prirucka.ujc.cas.cz/?id=600#nadpis9
https://prirucka.ujc.cas.cz[…]%88_1&ref=k%C5%AF%C5%88