příčestí minulé - shoda s podmětem - koně - živ. a neživ.

Dobrý den, jaké i/y v příčestí minulém se píše ve
větě: "Houpací koně stáli ve výkladní skříni.". A ve větě: "Dřevěné houpací
koně stály ve výkladní skříni". Je to takto správně? V 2. větě určení
životnosti - resp. neživotnosti podle adjektiva, ale v 1. větě jsou ti koně
životní, i když fakticky neživotní (jako sněhuláci), takže "i"? Děkuji za
odpověď.

Životnost příčestí minulého se ve větě určuje vždy podle substantiva.

U některých neživotných maskulin existují dvojí tvary: životný a neživotný, někdy se jména neživých objektů řadí pouze k deklinačním typům životným (jde především o nominativ množného čísla a akuzativ jednotného čísla).

U názvů hraček představujících živé bytosti je motivace životnými názvy tak silná, že ani nedošlo k vytvoření neživotných tvarů (viz "Pouštíme draka", "Dostal jsem plyšového medvídka", "Houpací koně se zdáli vhodným dárkem"; k této skupině řádíme i slovo "sněhulák" - "Před domem stojí dva sněhuláci").

V druhé Vámi citované větě je tedy chyba - správně by mělo být "Dřevění houpací koně stáli ve výkladní skříni".

U ostatních skupin se udržely tvary životné pouze ve dvou diferenčních pádech (akuzativ singuláru a nominativ plurálu), a to zpravidla vždy jen vedle tvarů neživotných. Výskyt životných tvarů je v těchto případech u různých skupin jmen rozdílný.

Jazykové dotazy zodpovídá i Jazyková poradna Ústavu pro jazyk český Akademie věd ČR (http://www.ujc.cas.cz/poradna/porfaq.htm) .

Zdroj:

Petr, J.: Mluvnice češtiny. Praha: Academia, 1986.

Jazyk, lingvistika a literatura

10.02.2011 12:07

Petra píše:
Středa 16.05.2018 09:23
Dobrý den, zarazila jsem se u synova cvičení, kdy mu učitelka označila chybu ve větě "Polsko a Německo nebyly...". Správně prý má být "Polsko a Německo nebylo...". Hledala jsem v pravidlech, jedny uvádějí "y" v přísudku, druhé "o". Také přece neřeknu "Petr a Pavel byl..." nebo "Petra a Jana byla..." Je u středního rodu v rozvinutém podmětu nějaká výjimka, že se píše "o" v přísudku? Foneticky to možná zní lépe, ale mluvnicky si to vysvětlit neumím. Budu se těšit na odpověď.
Čtvrtek 17.05.2018 18:14

obáváme se, že Vaše otázka je určena spíše pro lingvisty. Pokusili jsme se odpověď dohledat, ale jak sama uvádíte, gramatiky se poměrně liší. Pro srovnání s Vaším dotazem - vydání mluvnice z roku 1995 používá: "Polsko a Maďarsko byly největšími kandidáty pro vstup do NATO." Jiná situace je i v případě vícenásobného podmětu v množném čísle - ve starých pravidlech z roku 1986 se jasně tvrdí následující: "V počátcích našeho letectví letadla a auta spolu závodila (anebo závodily)."

Podle současného úzu bychom si vysvětlovali koncovku v přísudku ve větě "Polsko a Německo nebylo." tak, že se jedná o podměty v jednotném čísle, čili koncovka zůstává stejná jako v případě, že by se jednalo o podmět jeden - tedy "Polsko bylo.", "Německo bylo." Viz http://prirucka.ujc.cas.cz/?id=600#nadpis4

Jiná situace nastává, pokud jsou všechny členy několikanásobného podmětu středního rodu v množném čísle, pak je v příčestí minulém pevně stanovena koncovka -a. (Koťata a štěňata se dětem líbila). Stejně jako PRAVDOVÁ, Markéta, ed. a SVOBODOVÁ, Ivana, ed. Akademická příručka českého jazyka. Vyd. 1. Praha: Academia, 2014. 533 s. ISBN 978-80-200-2327-8. Ta opakuje výše zmíněné: "Auta a jiná motorová vozidla se řítila z kopce nepovolenou rychlostí. Kuřata a housata byla prodána za symbolickou cenu."

Pokud se chcete dozvědět více a nechce se Vám ptát se samotné paní učitelky Vašeho syna, můžete se obrátit na Ústav pro jazyk český a jejich Jazykovou poradnu. http://www.ujc.cas.cz/[…]/zakladni-kontakty.html

ZDROJE:
DOLEJŠÍ, Pavel. Základní pravopisné jevy a pravopisná pravidla s podrobným výkladem českého pravopisu: a navíc 220 pravopisných cvičení a diktátů zaměřených na psaní i/í a y/ý po souhláskách tvrdých, měkkých a obojetných (s klíčem). 2. vyd. Humpolec: Pavel Dolejší, 2005. 163 s. ISBN 80-86480-69-0.
GREPL, Miroslav et al. Příruční mluvnice češtiny. Vyd. 1. Praha: NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 1995. 800 s. ISBN 80-7106-134-4.
HAVRÁNEK, Bohuslav a JEDLIČKA, Alois. Česká mluvnice: vysokošk. učebnice. 5. vyd. Praha: SPN, 1986. 568 s. Učebnice pro vysoké školy.