příčestí minulé

Text dotazu

Dobrý den.V jedné odborné knize jsem narazila na větu:Lidé se ženili a vdávaly...Udivilo mě příčestí VDÁVALY,když podmětem jsou LIDÉ.Pak jsem si vzpomněla,že snad existuje tkzv.podmět logický.Prosím o sdělení,zda je tedy věta pravopisně v pořádku.
Děkuji.

Odpověď

Dobrý den

pokud se nejedná o odbornou publikaci z počátku 19. století, kde je možné se s podobnými tvary setkat, je věta napsána pravopisně nesprávně.

Použité zdroje

osobní konzultace: doc. Libuše Heczková, Ústav české literatry a komparatstiky FF UK