Příbuzenské vztahy

Text dotazu

V jakém příbuzenském vztahu ke mně je dcera mojí sestřenice a jakém já k ní? V jakém vztahu je k ní moje dcera?

Odpověď

Dobrý den, odpovídám na Váš dotaz:

Nejčastěji se tu užívá spojení druhá sestřenice. V lidovém jazyce pak vedle všech těchto pojmenování a jejich obměn vystupuje ještě i zvláštní jednoslovné označení, vycházející ze zcela jiného základu. K přídavnému jménu vlastní tu byly utvořeny odvozeniny vlastník, vlastnice."

Dcera Vaší sestřenice:  vlastnice dnes stříně

Vaše dcera k dceři Vaší sestřenice:  vlastnice nebo druhá sestřenice

Váš vztah k dceři Vaší sestřenice:     strýc

Použité zdroje

LUTONSKÝ, Boleslav. Lexikon genealoga. Praha: [s.n.], 2003. ISBN 80-238-9557-5.
PETERKA, Josef. Cesta k rodinným kořenům. Praha: Libri, 2006. ISBN 80-7277-307-0. S. 364-367.
LUTONSKÝ, Boleslav; MELICHAR, Rudolf. Základy genealogie : soubor přednášek pro laické genealogy. 1. díl. Praha: [s.n.], 1999. S. 148-149.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Seznam_%C4%8Dlen%C5%AF_rodiny