Příbram - Lázeňská ulice

Text dotazu

Dobrý den, mohu se zeptat, co bylo původně za budovu s číslem popisným Václavské náměstí 1 v Příbrami. Nachází se ale vlastně v ulici Lázeňská. Je tam vchod do baru Příbramské podzemí a samotná budova sloužila (slouží?) jako hudební klub. A proč ulice Lázeňská? Lázně byly nedaleko na Střelovně, ale kratičká ulice tím směrem nevede. Díky.

Odpověď

Lázeňská ulice vede z Jiráskových sadů k Václavskému náměstí podél rohového domu č.p.1. Ulice byla opravdu pojmenována podle nedalekých městských lázní v sadech na Střelnici. Na místě onoho rohového domu stál až do konce 18. století hospodářský dvorec. Následně hospodářské budovy odkoupil městský krejčí Josef Bosáček a nechal na místě postavit menší domky. Jeho potomci je v 70. letech 19. století prodali sládkovi Kličkovi. Ten zde nechal vybudovat  stávající dům. Do něj se přestěhovala Měšťanská beseda, soustřeďující soudobý kulturní a společenský život. Své sídlo zde měla až do jejího zániku po r. 1918. Podle ní dostal název i tamní hostinec V Besedě. Asi v r. 1915 se do prvního poschodí budovy přestěhoval z restaurace na Příkopech se svým kinematografem František Tůma a zřídil zde z přilehlé stodoly první příbramský biograf. V 60. letech 20. století se z Václavského náměstí stalo náměstí Československo - sovětského přátelství a z Tůmova biografu  kino Svět. Kino zde fungovalo ještě v 80. letech minulého století.

Použité zdroje

FRYŠ, Josef a PODLAHA, Josef. Příbram: přítomná minulost. Vyd. 1. Příbram: J. Fryš, 2004. 207 s. ISBN 80-239-2180-0

BEZDĚKA, Jindřich Václav. Ulicemi staré Příbramě - místopis, historie, názvy. Vlastivědný sborník Podbrdska. 2. Příbram: Oblastní muzeum Podbrdska, 1968. s. 59-81

BEZDĚKA, Jindřich Václav. O starých domech, ulicích a jiných místech příbramských : Drobné poznámky na okraj zapomínaného místopisu. Od stříbrných hor. 1951, 18(7), 67-68.