přezkoušení řidiče autobusu z psychotestů

Text dotazu

Dobrý den, rád bych věděl kdo má právo poslat
řidiče autobusu vlastnícího průkaz profesní způsobilosti na přezkoušení k
psychologovi. Praxe u DP Ostrava je taková, že i po stížnosti cestujícího
vedoucí provozovny posílá "některé" řidiče na psychotesty. Je někde
specifikováno kdo je oprávněn?

Odpověď

Dobrý den,

v textu zákona není o mimořádných psychologických vyšetřeních nic uvedeno.

Pro řidiče, kteří řídí nákladní či dopravní vozidla, platí povinnost podrobit se psychologickému vyšetření v 50 letech a poté vždy po pěti letech. Paragraf 87 zákona č. 361/2000 Sb. ve znění č. 411/2005 Sb. zní

takto:

§ 87a

Dopravně psychologické vyšetření a vyšetření elektroencefalografem

(1) Dopravně psychologickému vyšetření a vyšetření neurologickému, včetně elektroencefalografického (dále jen "EEG") je povinen se podrobovat

a)            držitel řidičského oprávnění skupin C, C+E a C1+E, který řídí

nákladní automobil o největší povolené hmotnosti převyšující 7 500 kg nebo speciální automobil o největší povolené hmotnosti převyšující 7 500 kg nebo jízdní soupravu, která je složena z nákladního automobilu a přípojného vozidla nebo ze speciálního automobilu a přípojného vozidla a jejíž největší povolená hmotnost převyšuje 7 500 kg,".

b)           držitel řidičského oprávnění skupin D a D+E a podskupin D1 a D1+E,

který řídí motorové vozidlo zařazené do příslušné skupiny nebo podskupiny řidičského oprávnění.

(2) Dopravně psychologickému vyšetření a neurologickému a EEG vyšetření je držitel řidičského oprávnění uvedený v odstavci 1 povinen se podrobit před zahájením výkonu činnosti uvedené v odstavci 1, a dalšímu dopravně psychologickému vyšetření a neurologickému a EEG vyšetření nejdříve šest měsíců před dovršením 50 let a nejpozději v den dovršení 50 let a dále pak každých pět let.

(3) Dopravně psychologické vyšetření provádí psycholog nebo klinický psycholog.

(4) EEG popisuje neurolog s příslušným vzděláním a hodnotí jeho výsledek v kontextu klinického neurologického vyšetření.

(5) Dopravně psychologické vyšetření a neurologické vyšetření, včetně EEG se vyhotovuje písemnou formou a je podkladem k posudku o zdravotní způsobilosti.

(6) Náklady na dopravně psychologické vyšetření a vyšetření neurologické, včetně EEG držitelů řidičských oprávnění uvedených v odstavci 1, hradí řidič.

(7) Povinnost dopravně psychologického vyšetření a vyšetření neurologického včetně EEG se netýká řidiče, který provádí silniční dopravu soukromé povahy, pokud není prováděna za úplatu, a dále řidičů vozidel požární ochrany.

(https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2000-361)

Jako knihovníci ovšem nemáme dostatečné právní znalosti, abychom Vám mohli v dané záležitosti adekvátně poradit. V tomto případě se prosím obraťte na některou z právních poraden (např. http://www.poradna.vecerniskola.cz/,

http://www.hledampraci.cz/pracovni-pravo/).