Prezidentska prisaha

Text dotazu

Zdravím, chtěl bych se zeptat, zda-li může
prezident vyjadřovat své sympatie k určité politické straně a jejich
programu. Konkrétně teď náš prezident Klaus, když podporuje Stranu
svobodných občanů - zajímalo by mě, zda-li tím neporušuje svůj
prezidentský slib. Měl by být, pokud vím, nestraníkem, což je, ale
nevím, zda-li z toho také nevyplývá, že nemá žádnou stranu podporovat.

Díky za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

odpověď na Vaši otázku včetně celého znění prezidentského slibu
najdete v Ústavě České republiky - v elektronické formě ji najdete na
adrese

http://www.psp.cz/docs/laws/constitution.html.

Práva a povinnosti prezidentského úřadu vyplývají z Ústavy, ve slibu
se nestrannost žádným způsobem nezmiňuje, v textu Ústavy jen v
kontextu moci soudní.
Zajímavý pohled nejen na tuto otázku nabízí i článek Jiřího Koubka

KOUBEK, Jiří. Přehlídka ctností a neřestí. Listy [online]. 2008, č. 3
[cit. 2009-07-30]. Dostupný z WWW:
<http://www.listy.cz/archiv.php?cislo=083&clanek=030804>.