Prezenční výpujčky beletrie?

Text dotazu

Dobrý den,
rád bych znal záhadný a zajisté hluboce moudrý důvod, proč je většina titulů beletrie půjčována jako prezenční? (Dean Koontz, F. Forsyth, J. Grisham, Ken Follett - a třeba detektivku si vychutnám nejlépe v knihovně, že...)
Rozumně: prezenční výpujčky vědecké a studijní literatury včetně možnosti kopírování prezenčnímu půjčování zcela odpovídají.
Ale beletrie? Je to výmysl knihovního skřítka nebo fantoma knihovny? I MZK by měla umožnit pohodlné výpujčky kvalitní beletrie.
Nebo ráčíte být tak povýšená instituce, že Vás radost z kvalitní beletrie míjí? Skutečně si myslíte, že takhle slouží Vašim abonentům nejlépe?
S pozdravem (…)

Odpověď

Vážený pane (…),

naše knihovna se na půjčovaní beletrie primárně nezaměřuje – tuto funkci plní v Brně Knihovna Jiřího Mahena a není naším cílem ji konkurovat. Ve fondu máme beletrii zejména z toho důvodu, že jsme příjemcem povinného výtisku: čeští nakladatelé mají zákonnou povinnost nám odevzdat 1 nebo 2 (spadá-li do našeho regionu) výtisky každého vydaného titulu a my pak máme povinnost je trvale uchovávat pro další generace. Proto máme např. veškerou produkci brněnských nakladatelství ve 2 exemplářích, z nichž jeden se může půjčovat i domů. Pokud však máme pouze jeden exemplář, titul domů nepůjčujeme – to platí nejen pro beletrii, ale i pro odbornou literaturu.

Děkujeme za pochopení.

Použité zdroje

katalog.kjm.cz:8080/Carmen/