Prezenční výpujčky beletrie?

Text dotazu

Dobrý den,
rád bych znal záhadný a zajisté hluboce moudrý důvod, proč je většina titulů beletrie půjčována jako prezenční? (Dean Koontz, F. Forsyth, J. Grisham, Ken Follett - a třeba detektivku si vychutnám nejlépe v knihovně, že...)
Rozumně: prezenční výpujčky vědecké a studijní literatury včetně možnosti kopírování prezenčnímu půjčování zcela odpovídají.
Ale beletrie? Je to výmysl knihovního skřítka nebo fantoma knihovny? I MZK by měla umožnit pohodlné výpujčky kvalitní beletrie.
Nebo ráčíte být tak povýšená instituce, že Vás radost z kvalitní beletrie míjí? Skutečně si myslíte, že takhle slouží Vašim abonentům nejlépe?
S pozdravem (…)

Odpověď

Vážený pane (…),

naše knihovna se na půjčovaní beletrie primárně nezaměřuje – tuto funkci plní v Brně Knihovna Jiřího Mahena a není naším cílem ji konkurovat. Ve fondu máme beletrii zejména z toho důvodu, že jsme příjemcem povinného výtisku: čeští nakladatelé mají zákonnou povinnost nám odevzdat 1 nebo 2 (spadá-li do našeho regionu) výtisky každého vydaného titulu a my pak máme povinnost je trvale uchovávat pro další generace. Proto máme např. veškerou produkci brněnských nakladatelství ve 2 exemplářích, z nichž jeden se může půjčovat i domů. Pokud však máme pouze jeden exemplář, titul domů nepůjčujeme – to platí nejen pro beletrii, ale i pro odbornou literaturu.

Děkujeme za pochopení.

Použité zdroje

katalog.kjm.cz:8080/Carmen/

Obor

Informace o knihovně

Okres

Brno-město

Knihovna

Moravská zemská knihovna v Brně

Datum zadání dotazu

14.07.2015 19:14

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 10 + 4?

Hledání v archivu