Přezdívka pro Markétu

Text dotazu

Dobrý den,
trápí mě otázka, na kterou třeba ani neexistuje odpověď. Pro jméno Markéta se často používá přezdívka "Maki". Je správná verze "Maki", nebo "Maky"?

Odpověď

Dobrý den,

pokud se jedná o domáckou podobu jména nebo přezdívku, je asi na vás, jakou formu jména použijete.

V příručce odbornice na české jména Miloslavy Knappové najdeme tyto známé tvary jména Markéta:

„Domácké podoby jména Markéta: Marka, Marča, Markétka, Markyt(k)a, Marga, Markét, Markéti, Máďa, Margit(k)a, Marketi(čka), Makula, Markul(k)a, Markatin(k)a, Marketice, Makyt(k)a, Markýza, Markoš, Kytka, Keta, Macek, Macík, Macina, Marki aj.“

Pramen: KNAPPOVÁ, Miloslava. Jak se bude vaše dítě jmenovat? Praha: Academia, 2008. 651 s. ISBN: 978-80-200-1349-1.