Převod Krymské oblasti z RSFSR do ukrajinské SSR

Text dotazu

Dobrý den, poprosila bych Vás o pomoc při hledání odpovědi, zda některé československé noviny uvedly článek o převodu Krymu z RSFSR do USSR podle výnosu prezidia Nejvyššího sovětu SSSR na počátku roku 1954?

Děkuji moc.

Odpověď

Dobrý den, text byl zveřejněn v Rudém právu,  (systém Kramerius (K5), Národní digitální knihovna (NDK) na www.nkp.cz:

RUDÉ PRÁVO V neděli 28. února 1954

(RP) Ze zasedání presidia Nejvyššího sovětu SSSR

Výnos presidia Nejvyššího sovětu SSSR o převedení Krymské oblasti z RSFSR k USSR
MOSKVA 27 února (TASS)

Se zřetelem k totožnosti hospodářství, uzemni blízkosti a těsným hospodářským a kulturním svazkům mezi Krymskou oblasti a Ukrajinskou SSR se presidium Nejvyššího sovětu Svazu sovětských socialistických republik usnáší:

Schválit společný návrh presidia Nejvyššího sovětu RSFSR a presidia Nejvyššího sovětu USSR o převedení Krymské oblasti z Ruské sovětské federativní socialistické republiky k  Ukrajinské sovětské socialistické republice.

Předseda presidia Nejvyššího sovětu SSSR
K. Vorošilov
Tajemník presidia Nejvyššího sovětu SSSR
N. Pegov

Dne 19. února 1954 se za předsednictví soudruha K. J. Vorošilova konala schůze presidia Nejvyššího sovětu SSSR, která projednala .společný návrh presidia Nejvyššího sovětu RSFSR a presidia Nejvyššího sovětu USSR o převedeni Krymské oblasti z RSFSR k Ukrajinské SSR. Na schůzi promluvil předseda presidia Nejvyššího sovětu RSFSR soudruh M. P. Tarasov a po něm předseda presidia Nejvyššího sovětu USSR D S. Korotčenko.

Čerpáno z: Rudé právo: orgán Československé sociálně demokratické strany dělnické. Praha: [s.n.], 28.2.1954, 34-35(58). s. 5. ISSN 0032-6569. Dostupné také z: https://kramerius5.nkp.cz/uuid/uuid:19ea6b2b-7fce-4ee3-a831-be0a2c382403