Přes překážky ke hvězdám

Text dotazu

Dobrý den, chtěla bych vedět kdy, kde a jak vzniklo přísloví Přes překážky ke hvězdám popřípadě kdo je autorem, nikde jsem to nenašla. Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

z vyhledávačů na  internetu je patrné, že toto latinské úsloví se používá a je rozšířené v drobných obměnách (trnitou cestou ke hvězdám; namáhavě ke hvězdám; jako latinský výrok přes překážky k cíli) velmi často. Výrok je údajně připisován  Senecovi a Herkulovi.
Podle webových stránek latinské úsloví přeložil a definici formuloval, viz níže, nemůžeme ale ověřit správnost tvrzení.
Per aspera ad astra (lat.).
definici formuloval uživatel prof.PhDr.Rudolf Kohoutek,CSc. a ověřil editor
Význam:
Přes překážky ke hvězdám.

Obsáhlá monografie autorského kolektivu pod vedením Eleny Marečkové-Štolcové Latinitas medica. Lexikon nejen lékařských sentencí, citátů a rčení. Brno: Masarykova univerzita, 2009. ISBN 978-80-210-4758-7. Signatura NK ČR 54 F 99996 uvádí heslo:
P 78 Per aspera ad astra. Přes překážky ke hvězdám. Původně u Hésioda (Opera et dies 289n.), lat. podobně Seneca Ml. (Hercules furens 437) aj.; pozdější parafráze --> výše; srov. --> S382.

S 382 Sic itur ad astra. Tak se kráčí ke hvězdám. Vergilius, Aemeis 9, 641; Seneca Ml., Epistulae Morales 48, 11 aj.; Walther 29499 O strastiplné cestě k úspěchu.

Obor

Chemie. Krystalografie. Mineralogické vědy

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

13.12.2012 17:13

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu