Přepsání německého ostrého s na dvě s v dokumentech

Text dotazu

Dobrý den,
bude mi končit platnost občanského průkazu,u kterého mám ve jméně Flessner ostré s - nyní mi na městském úřadě tvrdí, že to již není možné a chtějí mi vydat nový průkaz, kde budu mít ve jméně dvě s.
Mají právo mě takto přejmenovat a je vůbec možné mít na OP tištěné jméno s dvěma s, ale podpisem s ostrým s ?
Děkuji za informaci

Odpověď

Dobrý den,

jak napsat Vaše příjmení do nového občanského průkazu a zda při tom můžete zachovat svůj podpis s ostrým s, musí rozhodnout na příslušném oficiálním úřadu. Domníváme se, že by vlastnoruční podpis mohl být teoreticky jinak, než jak je jméno tištěné v dokumentu, protože většina vlastnoručních podpisů mnohdy není ani "k přečtení", jak moc jsou "vlastnoruční". Ale to je jen naše domněnka. Vydávání občanských průkazů spadá do agendy Ministerstva vnitra ČR http://www.mvcr.cz/ministerstvo-vnitra-ceske-republiky.aspx, doporučujeme poradit se přímo tam. Změna psaní německých slov (podle starého a nového pravopisu) z roku 1996 by se Vašeho případu v obecné rovině týkala, viz níže, ale mělo by asi platit, aby jméno vypadalo tak, jak ho máte v rodném listě (a vždy do velké míry záleží na rodinné tradici a na tom, jak se dané jméno vžije v jazykové praxi, http://prirucka.ujc.cas.cz/?id=326,  viz podobné jako český pravopis psaní jmen převzatých). Internetová jazyková příručka na stránkách Ústavu pro jazyk český AV ČR http://prirucka.ujc.cas.cz/  uvádí: " Při užívání ženských příjmení (přechýlených, popř. nepřechýlených) je třeba lišit dva základní typy situací: 1. úřední komunikaci, tj. zápis ženských příjmení do matriky, jejich uvádění v dokladech, ve smlouvách apod.; 2. komunikaci neúřední, např. užívání ženských příjmení v médiích. Pro úřední komunikaci platí závazné předpisy, pro jiné projevy striktní pravidla stanovena nejsou - doporučujeme řídit se v nich zásadami uvedenými v této příručce (viz též Přechylování). )".

Doporučujeme obrátit se i na soudní znalkyni pro oblast jmen; i když rozhoduje o povolení tvarů křestních jmen, mohla by dokázat poradit i ve Vašem případě:

PhDr. Miroslava Knappová, CSc.

Kubánské nám. 1322/17

Praha 10 - Vršovice

Kdy se píše ß a kdy ss ?

Dle starého pravopisu se psalo ß místo ss:

na konci slova (müssen/muß).

před souhláskou (müssen/müßt).

za dlouhou samohláskou (Gasse/Straße).

Z těchto tří pravidel zůstala v novém pravopisu (od roku 1996) zachována pouze 3. zásada.

Psaní ostrého ß tedy nevymizelo úplně, je zachováno i nadále, ale pouze po dlouhé samohlásce, jedno na kterém místě slova. Tento způsob zápisu má výhodu při čtení textu. Snadněji poznáme, jak slovo správně vyslovit, zda krátce či dlouze.

Např.

Gruß [gru:s], ale Kuss [kus:]

Dlouhá výslovnost následuje i po ei, ie, eu, äu, au.

Např.

außerdem, fließen, schließlich...

Dvojité ss se píše na místě za krátkou samohláskou.

Např.

dříve du mußt × nyní du musst

dříve ein bißchen × nyní ein bisschen