překlady Shakespeara

Text dotazu

15 překladatelů kteří přeložili Sheakeaspeara do češtiny

Odpověď

Dobrý den,

mezi překladatele Shakespeara do českého jazyka patří např.:

1. Martin Hilský

2. Jiří Josek

3. J.V. Sládek

4. E. A. Saudek

5. František Doucha

6. František Nevrla

7. Milan Lukeš

8. Jakub Malý

9. Josef Kajetán Tyl

10. Ladislav Fikar

11. Bohumil Štěpánek

12. Ladislav Čelakovský

13.  Jaroslav Vrchlický

14. Josef Jiří Kolar

15. Zdeněk Urbánek

A další ...

Další překladatele děl W.Shakespeara si můžete dohledat v bázi NKC Národní knihovny, http://www.nkp.cz, záložka Katalogy a databáze. Zadáním autora - W. Shakespeare - a zfiltrováním na češtinu. U záznamů, které dostanete jsou uvedeni i překladatelé.

Případně pokud by Vás tato tematika zajímala ještě více do hloubky je možné využít i následující literaturu, kterou uvádíme mezi využitými zdroji. Konkrétně v knize Drábek, Pavel, Shakespeare, William a Krejčí, Hubert, ed. České pokusy o Shakespeara: dějiny českých překladů Shakespeara doplněné antologií neznámých a vzácných textů z let 1782-1922. V nakl. Větrné mlýny vyd. 1. [Praha]: Větrné mlýny, 2012. 1132 s. ISBN 978-80-7443-056-5 je velmi pěkný seznam překladatelů Shakespeara.

Zdroje:

* https://is.muni.cz/predmet/phil/podzim2006/AJ29082

* http://aleph.nkp.cz/cze/nkc

* Drábek, Pavel, Shakespeare, William a Krejčí, Hubert, ed. České pokusy o Shakespeara: dějiny českých překladů Shakespeara doplněné antologií neznámých a vzácných textů z let 1782-1922. V nakl. Větrné mlýny vyd. 1. [Praha]: Větrné mlýny, 2012. 1132 s. ISBN 978-80-7443-056-5.

* O´Shea, José Roberto (ed.). Accents now known : Shakespeare's drama in translation. Florianópolis : Editora da Universidade Federal de Santa Catarina, 1999.