Překlady do češtiny

Text dotazu

Dobrý den, lze někde nějak vyhledat, zda bylo dílo určitého autora přeloženo do češtiny? Nejde mi jen o monografie, ale i o různé úryvky či torza textů, které mohou být součástí sborníku či různých výběrů.Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

najít překlady děl do češtiny nikdy nelze úplně všechny, zvlášť pokud Vás zajímají i třeba jen úryvky, jak píšete. Ve fondu Národní knihovny ČR na www.nkp.cz, katalogy a databáze, báze NKC můžete hledat mino jiné i podle autora. Vzhledem k tomu, že budujeme fondu z velké části na základě povinných výtisků, mělo by se k nám teoreticky dostat všecko, co vyšlo v češtině (bohemikální literatura). Nemůžeme ale zaručit, že všichni nakladatelé nám opravdu povinné výtisky dodají. Toto se týká monografií. V našem fondu jsou ale samozřejmě obsaženy i sborníky a výběry z díla apod., které se k nám dostávají z velké části podobnou cestou.

Bohužel překlady latinských textů, které vás zajímají, do češtiny, jsme nenašli. Domníváme se, že pokud by vyšly, že by se ve fondu NK ČR objevily. Doporučujeme obrátit se ještě na Ústav pro českou literaturu AV ČR http://www.ucl.cas.cz/cs/ nebo na Filosofickou fakultu Ústav řeckých a latinských studií http://www.ff.cuni.cz/fakulta/katedry-a-ustavy/ustav-reckych-a-latinskych-studii/  Univerzity Karlovy.