překlad přísloví

Text dotazu

Prosim Vás mohli by jste mi přelozit do NJ i AJ
přísloví: "Přání býva otcem myšlenky".

Odpověď

Dobrý den,

k Vašemu dotazu jsme dohledali následující informace:

autorem výroku "Přání otcem myšlenky" neboli "Lidé rádi uvěří tomu, čemu uvěřit chtějí", latinsky : "Libenter homines id, quod volunt, credunt", je římský politik, vojevůdce a historik Gaius Julius César (100-44 př.n.l.).

Aglická verze zní  " Men gladly belive that which they wish for" neboli "Wish is father of the thought", němmecká verze "Was die Menschen wünschen, das glauben sie gern".

zdroj :L. Schonová : Jak se to řekne německy, Praha : SPN 1975
       J. Bachmannová, V. Suksov : Jak se to řekne jinde, Praha : Universum
       Google