Překlad grafu

Text dotazu

Dobrý den,
mám dotaz ohledně citací grafů.
V cizojazyčném článku chci použít jeden graf. Můžu informace získané z grafu přeložit do češtiny a vytvořit svůj graf?
 Pokud bych to mohla udělat, tak jak to ocitovat, popř. co k tomu připsat -> Přeloženo ze zdroje (1)? nebo tam jen dát číslo citačního zdroje (1)? Používám klasické ISO 690.

Odpověď

Ve Vašem případě můžete řešit následující 3 situace:

1. Použijete již dále neupravený graf/tabulku z externího zdroje
2. Graf/tabulku z externího zdroje nebudete upravovat jenom graf/tabulku přeložíte
3. Graf/tabulku budete i dále upravovat a měnit, data ale budou pořád z externího zdroje

Ve všech těchto případech se doporučuje:

1. Pod každou tabulku či graf napsat:
Zdroj: odkazy/zkrácené citace použitých zdrojů

2. V seznamu použité literatury na konci práce se objeví celé citace zdrojů. Když se jedná o Vámi zpracovaný graf, je vhodné doplnit poznámkou, že se jedná o Vaše zpracování.

Obecně se tvoří bibliografický záznam o převzatých statistických údajích z online zdrojů např. následovně:

Tvůrce. Název statistické řady / tabulky [statistická data]. In: Název databáze / webového sídla s údaji [online]. Místo vydání: nakladatel, rok. Datum generování: XY čas: XY [cit. rok-měsíc-den]. Dostupné z: adresa webové stránky se statistickými daty.

Samozřejmě, pokud nelze v informačním zdroji např. dohledat místo vydání apod., tak se údaj vynechá a pokračuje se dále v záznamu dostupnými informacemi.

Příklad:

ČSÚ [Český statistický úřad]. Vývoj cen průmyslových výrobců (základní období – rok 2005) [online graf]. 16.12.2015 [vid. 2016-01-15]. Dostupné z: https://www.czso.cz/documents/10180/25818866/gipccr121615_1.xlsx/12dfa676-ee14-434f-b30f-40bb7463feae?version=1.0

Použité zdroje

www.ptejteseknihovny.cz
http://ciks.vse.cz/citace/