Překlad do latiny.

Text dotazu

Dobrý den.
Obracím se na Vás s dotazem a současně prosbou o překlad fráze "Líná ústa holé neštěstí" do Latiny
Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

asi Vás zklameme, ale toto rčení je do latiny nepřeložitelné. Latinská přísloví obecně a opakovaně zdůrazňují mlčení oproti mluvení a k mluvkům jsou již od antiky nemilosrdná. Pokud byste chtěl text doslovně přeložit jako frázi, musíte se obrátit na nějakého překladatele, kolegové z Ústavu latinských a řeckých studií mi řekli, že překládat podobný text by byl historický nonsens a že to zkrátka nelze.

Použité zdroje

ústní konzultace Dr. Jan Kalivoda (ÚŘLS FF UK)