překlad do latiny

Text dotazu

Dobrý deň, potreboval by som preložiť do latinského jazyka vetu: Neposlušnosť je základom slobody. Poslušní zostanú otrokmi. Ďakujem pekne.

Odpověď

Dobrý den,

omlouváme za opožděnou odpověď  - její zdržení bylo způsobeno provozními důvody (stěhování oddělení). Zmíněné věty by se dalo přibližně přeložit: „Inoboedientia libertatis fundamentum est. Oboedientes servi erunt.“ Rádi bychom Vás ovšem upozornili, že naše služba není službou odbornou – nejlépe by Vám se správným překladem pomohl vystudovaný latiník.

Použité zdroje

Quitt, Z. – Kucharský, P.: Česko-latinský slovník starověké a současné latiny. Praha : Státní pedagogické nakladatelství, 1992.

Kábrt, J. – Kucharský, P. – Schams, R. – Vránek, Č. – Wittichová, D. – Zelinka, V.: Latinsko český slovník. Praha : Státní pedagogické nakladatelství, 1996.

Hahn, R.: Slovesa od A do Z : Latina : Přehled časování v tabulkách. Praha : Klett nakladatelství, 2006.