Překlad Catullovy básně Carmen 101 do češtiny

Text dotazu

Hledám český překlad Catullovy básně Carmen 101 o zemřelém bratrovi. Ve kterém výboru Catullových básní v češtině se tato báseň nachází?
Moc děkuji za odpověď,

Odpověď

Dobrý den,

báseň, kde Gaius Valerius Catullus oplakává svého bratra, se nachází v knize Kniha veršů v překladu Otakara Smrčky, str. 86. V básni, ani v úvodu či závěrečných poznámkách překladatele, ovšem není zmíněn název Carmen. U básně se však nachází číslo 101, báseň samotná se jmenuje Mrtvému bratru. Předpokládáme tedy, že se jedná o tu, kterou hledáte.

Úplná citace knihy:

CATULLUS, Gaius Valerius. Kniha veršů. V Praze: Česká grafická Unie, 1940. 229 - [ii] s.

Kniha se kromě Národní knihovny nachází ve fondu také jiných českých knihoven. Její dostupnost zjistíte v Souborném katalogu ČR, který je volně dostupný na adrese http://aleph.nkp.cz/F