překlad bajky

Text dotazu

Dobrý den, chtěla bych zjistit autora překladu bajky I. Krylova „Medvěd a poustevník“ (1807).
Text:
Medvěd už ti nevydrží. Vyskočí,
popadne balvan, připlíží se tiše
a na mouchu ten balvan spustí z výše.
Tak poustevníka zbavil mučitelky.
Že balvan byl jaksepatří velký,
zároveň s mouchou usmrtil i spáče.

Odpověď

Dobrý den,

autorkou Vámi uvedeného překladu bajky od I. A. Krylova je Hana Vrbová. Narodila se 13. 2. 1929 v Praze, zemřela 20. 5. 1995 tamtéž. PhDr., spisovatelka, redaktorka, překladatelka z ruštiny, němčiny a dalších jazyků. Tuto bajku v překladu nazvala "Medvědí služba".

Bajku naleznete např. v těchto vydáních:

* Krylov, Ivan Andrejevič. Bajky. Ostrava: Knižní expres, C2000. 249 s. ISBN 80-86132-41-2.

Další původce: Vrbová, Hana, 1929-1995

* Krylov, Ivan Andrejevič a Vrbová, Hana, ed. Bajky. 1. souborné vyd. Praha: Lidové nakladatelství, 1973. 125 s. Trojka.