Překážková značení venkovních vedení

Text dotazu

Dobrý den, potřeboval bych vědět, k čemu slouží červenobílé koule umístěné v řadě na drátech elektrického vedení?

Odpověď

Dobrý den,
 
pravděpodobně jste narazil na koule, které mají zajistit bezpečnost leteckého provozu. Pro zajištění bezpečnosti leteckého provozu je mezinárodními i národními předpisy požadováno vizuální označení objektů, které mohou být letadlu překážkou. Různé způsoby překážkového značení definuje Letecký předpis L14 z června 2005, zpracovaný Úřadem pro civilní letectví a vydaný Ministerstvem dopravy ČR.
Překážkové značení venkovních vedení může být vyžadováno nejen v blízkosti letišť a přistávacích ploch pro vrtulníky, ale i tam, kde vedení překračuje silniční nebo železniční komunikace, vodní toky, údolí apod. Chrání nejen nízko letící letadla, ale také přelétající ptactvo. Koule většinou nejsou keramické, ale plastové (což může být z dálky opticky nerozlišitelné).
 

Více se o tom můžete dočíst:

v předpisu L14 z června 2005, kde je v Hlavě 6 přesněji popsáno, oč se v této situaci jedná:
http://lis.rlp.cz/predpisy/predpisy/dokumenty/L/L-14/data/print/L-14_cely.pdf.
 
Pokud se chcete o tomto problému dovědět více, kontaktujte zástupce, který je u nás provozovatelem elektroenergetické přenosové soustavy, ČEPS, s.r.o., nejlépe přes jejich kontaktní formulář:
http://www.ceps.cz/CZE/O-spolecnosti/Stranky/Napiste-nam.aspx.,
nebo Energetické informační centrum společnosti Energ, spol. s r.o.: info@energetik.cz.

Obor

Technika, technologie, inženýrství

Okres

--

Knihovna

Národní technická knihovna

Datum zadání dotazu

03.09.2012 12:02

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu