Překážková značení venkovních vedení

Text dotazu

Dobrý den, potřeboval bych vědět, k čemu slouží červenobílé koule umístěné v řadě na drátech elektrického vedení?

Odpověď

Dobrý den,

pravděpodobně jste narazil na koule, které mají zajistit bezpečnost leteckého provozu. Pro zajištění bezpečnosti leteckého provozu je mezinárodními i národními předpisy požadováno vizuální označení objektů, které mohou být letadlu překážkou. Různé způsoby překážkového značení definuje Letecký předpis L14 z června 2005, zpracovaný Úřadem pro civilní letectví a vydaný Ministerstvem dopravy ČR.
Překážkové značení venkovních vedení může být vyžadováno nejen v blízkosti letišť a přistávacích ploch pro vrtulníky, ale i tam, kde vedení překračuje silniční nebo železniční komunikace, vodní toky, údolí apod. Chrání nejen nízko letící letadla, ale také přelétající ptactvo. Koule většinou nejsou keramické, ale plastové (což může být z dálky opticky nerozlišitelné).

Více se o tom můžete dočíst:

v předpisu L14 z června 2005, kde je v Hlavě 6 přesněji popsáno, oč se v této situaci jedná:
http://lis.rlp.cz/predpisy/predpisy/dokumenty/L/L-14/data/print/L-14_cely.pdf.

Pokud se chcete o tomto problému dovědět více, kontaktujte zástupce, který je u nás provozovatelem elektroenergetické přenosové soustavy, ČEPS, s.r.o., nejlépe přes jejich kontaktní formulář:
http://www.ceps.cz/CZE/O-spolecnosti/Stranky/Napiste-nam.aspx.,
nebo Energetické informační centrum společnosti Energ, spol. s r.o.: info@energetik.cz.