Přehled vydaných knih u určitého nakladatelství

Text dotazu

Dobrý den, potřebovala bych se dostat k tomu, co přesně vycházelo v těchto
nakladatelstvích na přelomu 19. a 20. století : Jan Otto, Jan Laichter, J.
Pelcl a pak případně i B. Kočí), mnohokrát děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

velmi podrobně a přehledně je činnost jednotlivých nakladatelství zpracována v Lexikonu české literatury, uvedeny jsou také jednotlivé edice či řady, v části s názvem Bibliografie pak naleznete výčet seznamů publikací vyšlých v daných nakladatelstvích za konkrétní léta. V části Literatura můžete získat odkazy na další prameny, ze kterých by bylo možné čerpat:

J. Otto
Lexikon české literatury. Díl 3, M-Ř. Praha: Academia, 2000. Str. 715-725.
ISBN 80-200-0708-3.

Bedřich Kočí
Lexikon české literatury. Díl 2, sv. II. K-L. Praha: Academia, 1993. Str.
761-765. ISBN 80-200-0469-6.

Jan Laichter
Lexikon české literatury. Díl 2, sv. II. K-L. Praha: Academia, 1993. Str.
1123-1126. ISBN 80-200-0469-6.

Josef Pelcl
Lexikon české literatury. Díl 3, sv. II. P-Ř. Praha: Academia, 2000. Str.
859-861. ISBN 80-200-0708-3.

Pro vyhledání seznamů publikovaných knih či dalších dokumentů můžete využít elektronický katalog NK ČR - báze NKC (http://sigma.nkp.cz/cze/nkc), záznamy starších dokumentů však pravděpodobně budou zahrnuty spíše v naskenovaných lístkových katalozích Katif (http://katif.nkp.cz), záložka Katalogy - Generální katalog I, případně III (zde mohou být zahrnuty seznamy vycházející periodicky). Lístkové katalogy pracují v režimu prohlížení, není možné v nich vyhledávat. Doporučujeme také věnovat pozornost úvodním informacím u jednotlivých katalogů, zejména způsobu řazení lístků.

Další informace byste mohla nalézt také v publikacích věnujících se přímo jednotlivým nakladatelstvím:

* ŠVEHLA, Jaroslav. Jan Otto: kus historie české knihy. Jinočany: H+H Vyšehradská, 2002. 318 s. ISBN 80-7319-010-9.

* LACH, Jiří. Laichterovo nakladatelství a projekt České dějiny : studie a edice. Olomouc : Burian a Tichák, 2008. -- 131 s. ; 21 cm. -- (Knihovna Listů. Záznamy ; 6). ISBN 978-80-87274-00-2.
 * Jan Laichter (nakladatelství) * vydávání a distribuce knih -- Česko -- 19.-20. stol. * historiografie -- Česko -- 1901-1950 * Česko -- dějiny -- historiografie * korespondence * dokumenty
Obsah: http://toc.nkp.cz/NKC/200904/contents/nkc20091865855_1.pdf

* KROFTOVÁ-KOČOVÁ, Jarmila. Nakladatel B. Kočí vzpomíná. První díl. Praha :
Jarmila Kroftová-Kočová, 1948 (Vojtěch Šmíd). -- 393-[VII] s. ; 8°

* LAICHTER, Jan. Úryvky z pamětí : K 90. výročí narozenin nakladatele Dr h.c. Jana Laichtera. -- Praha : Jan Laichter, 1948 (Čes. graf. Unie). -- 11 [1] s. : [1] obr. příl. ; 8°. Zvl. ot. z čas. Naše doba. Roč. 55. 1948. 3.

* HORÁK, Jiří. Jan Laichter : Život a dílo, vzpomínky a úvahy. Praha : Svaz knihkupců a nakladatelů, 1935. -- 217 s. : obr. příl. ; 8°

Archivní fondy jednotlivých nakladatelů jsou také dostupné v rámci literárního archivu Památníku národního písemnictví (viz http://www.pamatniknarodnihopisemnictvi.cz/cs/pruvodce-po-fondech-la-seznamy
.php).