Přehled literatury o současné americké politice a dění v Kongresu

Text dotazu

Vážení,

rád bych vás požádal o krátký přehled dostupné česky nebo anglicky psané literatury, zabývající se současnou (události posledních dvaceti let) americkou politikou a především politickým děním na nejvyšší úrovni - děním v samotném Kongresu.

Některé další informace pro zpřesnění mého dotazu:

1) Konkrétně mě nejvíce zajímá dění okolo samotného procesu přijímání zákonů Kongresem a politicky nejvýznamnější události poslední doby, které se na jeho půdě odehrály.
2) Dále bych se rád dozvěděl více o americké politice obecně; také o tom, jaký je vztah mezi politikou na nižších úrovních a "nejvyšší" politikou v Kongresu.
3) Mé dosavadní znalosti tématu jsou velmi skromné, potřeboval bych tedy ideálně materiály, které mi relativně přístupným způsobem předají alespoň základní představu. Rád ale nahlédnu i do odbornějších textů.

Předem vám děkuji za odpověď.

Jakub Chládek

Odpověď

Dobrý den,

níže Vám uvádíme několik titulů souvisejících s danou problematikou. Jedná se o výběrový seznam, nikoli úplný soupis literatury k dané problematice.

SMITH, Steven S., ROBERTS, Jason M. a VANDER WIELEN, Ryan J. The American Congress. 4th ed. Cambridge: Cambridge University Press, 2006.

SCHICKLER, Eric, ed. a LEE, Frances E., ed. The Oxford handbook of the American Congress. 1st pub. Oxford: Oxford University Press, 2011.

HAMILTON, Lee. Congress, presidents, and American politics: fifty years of writings and reflections [online]. Bloomington, Indiana: Indiana University Press, 2016, ©2016. Dostupné přes e – book.

BERNHARD, William a SULKIN, Tracy. Legislative style. Chicago: The University of Chicago Press, 2018. viii, 259 stran. Chicago studies in American politics.

Kniha bude spíše zaměřená na legislativu USA.

JANDA, Kenneth et al. Výzva demokracie: systém vlády v USA. Překlad Dagmar Boušková. Vyd. 1. Praha: Sociologické nakladatelství, 1998. Pro Vás by mohla být přínostá část Kongres, str. 215 – 243.

DVOŘÁKOVÁ, Vladimíra. Spojené státy americké - společnost a politika. 1. vyd. Praha: Libri, 2002. Tato kniha Vám může posloužit jako úvod do politické kultury Spojených států amerických, několik podkapitol knihy je věnováno Kongresu.

Str. 101 -114.

MCKAY, David H. American politics and society. 7th ed. Malden: Wiley-Blackwell, ©2009.

KOZÁK, Kryštof a kol. Zahraniční politika USA na začátku 21. století. Praha: Asociace pro mezinárodní otázky, 2009. Zejména kapitola Zahraniční politika mezi USA a prezidentem. Str. 48 – 80.

ALLEN, Thomas B. Dangerous convictions: what's really wrong with the U.S. Congress. London: Oxford University Press, [2013], ©2013.

HORNÁT, Jan, ed. a KÝROVÁ, Lucie, ed. America first: příčiny a kontext volebního vítězství Donalda Trumpa. Vydání první. Praha: Univerzita Karlova, nakladatelství Karolinum, 2020. Toto spíše souvisí s nedávným politickým děním v USA.

Congress & the presidency [online]. London.: Routledge, Taylor & Francis Group, 1982- . Vychází jak v tištěné, tak elektronické podobě. Přičemž, elektronická verze je přístupná pro čtenáře Národní knihovny ČR.

Jako další zdroj informací můžete využít webové stránky Amerického centra.

V odkazu níže je článek zabývající se politických systémem USA:

Politický systém - Americké Centrum (americkecentrum.cz)

Jako další možný informační zdroj můžete využít Studovnu a knihovnu, která se nachází v Americkém centru:

Studovna - Americké Centrum (americkecentrum.cz)

Případně se můžete obrátit na pracovníky Amerického centra:

Kontakt - Americké Centrum (americkecentrum.cz)

Další knihy k tématu můžete hledat, zde:

V katalogu Národní knihovny ČR

NKC/Knihy - Základní vyhledávání (nkp.cz) ˇ

Souborném katalogu ČR

SKC/Monografie - Základní vyhledávání (nkp.cz)

Centrální katalog Univerzity Karlovy

Knihovna na Masarykově univerzitě, fond Filozofické fakulty:

Ústřední knihovna FF MU (muni.cz)

Knihovna Univerzity Palackého v Olomouci

Výsledky vyhledávání | Univerzita Palackého v Olomouci (upol.cz)