Přehled ilustrovaných časopisů

Text dotazu

Přeji hezký den! Existuje prosím nějaký seznam všech ilustrovaných českých časopisů z dob I. republiky? Děkuji moc za Vaši odpověď.

Odpověď

Dobry den, omlouvame se za opozdenou odpoved. Jiz zpracovany prehled ilustrovanych ceskych casopisu z let 1918-1939 jsme bohuzel nenasli a na toto tema nebyla v NK CR vypracovana v minulosti ani zadna reserse.  Pro vytvoreni takoveho prehledu byste musel vyuzit jiz publikovane bibliografie, ale ani tak nejspise nepujde o jednoduchou praci. Ceske casopisy z let 1918-1939  jsou pravdepodobne nejlepe podchyceny v bibliografii Casopisy Ceske republiky 1919-1945. Cast 2, ktera obsahuje prehledy a rejstriky, je v NK CR bohuzel dosud ve zpracovani a zatim neni  dostupna. V predmluve k jiz zpracovanym svazkum  neni uvedeno, jake typy rejstriku jsou pro potreby bibliografie zpracovany.

KUBICEK, Jaromir. Ceska retrospektivni bibliografie. Rada 2, Casopisy. Dil 2. Casopisy Ceske republiky 1919-1945. Brno : Sdruzeni knihoven CR :
Moravska zemska knihovna, 2006-2007. 4 sv.
* cast 1, sv. 1- 3 - bibliografie
* cast 2 - prehledy, rejstriky

Krome zminene bibliografie Casopisy Ceske republiky vysla i uzeji pojata Bibliografie novin a casopisu na Morave a ve Slezsku v letech 1918-1945. Obe bibliografie pripravil Jaromir Kubicek, domnivame se proto, ze by i struktura rejstriku v obou bibliografiich mohla byt podobna.

KUBICEK, Jaromir.  Bibliografie novin a casopisu na Morave a ve Slezsku v letech 1918-1945. Brno : Statni vedecka knihovna, 1989. 444 s.

V Bibliografii novin a casopisu na Morave a ve Slezsku v letech 1918-1945 je v rejstriku uvedeno nekolik skupin, ktere by mohly obsahovat i ilustrovane casopisy, i kdyz samozrejme zalezi na tom, jak siroce pojmete oznaceni "ilustrovane casopisy":
* Kulturni, literarni  a umelecke noviny a casopisy
* Humoristicke, satiricke a zabavne noviny a casopisy
* Spolecenske noviny a casopisy
* Reklamni, informacni, inzerentni a zpravodajske

Vyse zminena bibliografie Casopisy Ceske republiky vychazi ze Souborne baze PER (ceska a moravska periodika) - http://www.mzk.cz/katalogy/, kterou buduje Moravska zemska knihovna. Casopisy nejsou vsak v bazi PER ani v bibliografii Casopisy Ceske republiky  popsany tak podrobne, aby obsahovaly informace o "graficke vybave" periodika, tj. zda jsou beznou soucasti casopisu i ilustrace. Domnivame se, ze jedinou moznosti, jak ziskat prehled ilustrovanych casopisu, je vytipovat si bud v bibliografii Casopisy Ceske republiky nebo v Souborne bazi PER casopisy, ktere mohou byt ilustrovany a pak si primo v dokumentu tuto domenku overit.