předpisy, vedení a zřizování knihoven

Text dotazu

Potřebovala bych informaci, existuje-li nějaký zákon předpis či pokyn, kolik má být zaměstnanců v městské knihovně, respektive kolik svazků knih odpovídá 1 pracovníkovi?

Odpověď

1.V současné době neexistuje žádný právní předpis (zákon, vyhláška ..) ani norma či metodický pokyn, který by řešil/doporučoval personální náročnost činnosti knihoven.
2. Tento problém je řešen komparativní metodou a ke srovnávání jsou vybírány různé (srovnatelné) knihovny, či regionální (specializační) průměry a ukazatele za stanovený rok. Takovou záležitost zpracovává, samozřejmě na základě žádosti, Knihovnický institut Národní knihovny ČR nebo příslušná krajská knihovna.
3. Existuje Metodický pokyn MK ČR k vymezení standardu VKIS http://knihovnam.nkp.cz/sekce.php3?page=03_Leg/01_LegPod/MetodVKIS.htm (ke stažení), avšak sami knihovníci prosadili, aby doporučené počty pracovníků byly ze standardu vyňaty ještě před jeho vydáním.
Závěr:
Co Vám zbývá?
- Použít některý zastaralý dokument (pochází z roku 1969 nebo 1981)
- Požádat KI NK ČR o analýzu či doporučení
- udělat si srovnání s např. celostátními výsledky (sumáři), které vydává NIPOS jako http://www.ipos-mk.cz/st_statistika.asp Statistika kultury 2004 ke stažení, tam jsou od str. 79 údaje o veřejných knihovnách ( a krajské sumáře) a podle toho si vypočítat ty průměry. Je to ale na celé knihovny, tj. včetně neknihovnického personálu a problém sumárních ukazatelů tkví v tom, že představuje knihovny všech velikostí a funkcí.