předmětové a přírůstkové číslo

Text dotazu

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, jaký je rozdíl mezi přírůstkovým a pořadovým číslem u stavění knihovního fondu? Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

Pořadové číslo tak, jak je chápáno v oboru knihovnictví je údaj, které popisuje, kolikáté číslo daného periodika vyšlo v daném roce. Kromě pořadového čísla se uvádí i číslo ročníku, z kterého se dá určit, kolik let již toto periodikum vychází. Pořadové číslo se udává dle normy ČSN ISO 690(010197) do kulatých závorek. Např.   Opálka, Miroslav. Petr Bezruč - básník hněvu. Haló noviny, 2005, 15(210), s. 13. ISSN 1210-1494. číslo periodika, které vyšlo v konkrétním roce s udávaným - bibliografická citace konkrétního článku v Haló novinách

Zdroj:

Celbová, Iva. hlavičkové údaje. In: KTD: Česká terminologická databáze knihovnictví a informační vědy (TDKIV) [online]. Praha : Národní knihovna ČR, 2003- [cit. 2014-01-23]. Dostupné z: http://aleph.nkp.cz/F/?func=direct&doc_number=000002615&local_base=KTD.

Dle wikipedie viz. odkaz:

http://cs.wikipedia.org/wiki/Po%C5%99adov%C3%A9_%C4%8D%C3%ADslo

Pořadovým číslem se označují i jednotlivé svazky vícesvazkového díla, např. pro potřeby h-indexu.

Zdroj: Havlová, Jaroslava. h-index. In: KTD: Česká terminologická databáze knihovnictví a informační vědy (TDKIV) [online]. Praha : Národní knihovna ČR, 2003- [cit. 2014-01-25]. Dostupné z: http://aleph.nkp.cz/F/?func=direct&doc_number=000014603&local_base=KTD.

Přírůstkové číslo - 1. Jedinečné číslo přiřazené informační a dokumentační organizací k identifikaci dokumentu nebo skupiny dokumentů na objednávce. - 2. Jedinečné číslo nebo kód přidělený dokumentu nebo skupině dokumentů v přírůstkovém seznamu za účelem trvalé identifikace.

[ČSN ISO 5127-2003]

Přírůstkový seznam:

1. Evidence všech přírůstků uspořádaná v chronologickém pořadí podle data přijetí. Pozn.: V některých případech může být pořadí abecední. - 2. Vyhledávací pomůcka archivu nebo záznamů, jejímiž hlavními selekčními údaji jsou třídy nebo řady se společným původem, často uvedené spolu s historií fondu a podrobnostmi o určitých částech fondu.

[ČSN ISO 5127-2003]

  Seznam, výčet a popis dokumentů ve fondu, obvykle v chronologickém řazení podle jejich akvizice. [výklad z neplatné normy] [ČSN ISO 5127-3A] Šnýdr, Mirko. přírůstkový seznam. In: KTD: Česká terminologická databáze knihovnictví a informační vědy (TDKIV) [online]. Praha : Národní knihovna ČR, 2003- [cit. 2014-01-25]. Dostupné z: http://aleph.nkp.cz/F/?func=direct&doc_number=000000791&local_base=KTD.

Rozdíl mezi přírůstkovým číslem a pořadovým číslem, které může být součástí signatury je ten u stavění knihovního fondu, že přírůstkové číslo se u konkrétního dokumentu nemění, je trvalé po celou dobu existence dokumentu, zatímco signatura, jejíž částí je pořadové číslo, se během času může změnit.