Předmět: skloňování

Text dotazu

Dobrý den - nemůžeme se s manželem shodnout: jak se skloňuje (hlavně 5. pád) spojení "Pan Vrabec". Já tvrdím, že se v pátém pádě může u vlastních jmen užít jak tvar "Pane Vrabec" i "Pane Vrabče", manžel tvrdí, že se užívá pouze ten druhý tvar. Co říkají odborníci? Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,
Příruční mluvnice češtiny (2. opr. vyd. -- Praha : Nakladatelství Lidové noviny, 2000) uvádí toto:
V mužském rodě rozlišujeme typy životné a neživotné a podle povahy zakončení tvrdé a měkké. Typ životný tvrdý je reprezentován vzorem pán, typ životný měkký vzorem muž. U vzoru pán je třeba rozeznávat podtypy hoch a občan, u vzoru muž podtypy otec (Váš případ - Vrabec) a obyvatel.

Skloňování:
1. pád   muž, otec
2. pád   muže, otce
3. pád   muži/mužovi, otci/otcovi
4. pád   muže, otce
*5. pád   muži, otče
*6. pád o muži/mužovi, o otci/otcovi
7. pád   mužem, otcem

Ale,
v hovorovém projevu může být vokativ (5. pád) nahrazen nominativem (1. pád), a to u oslovení typu pane Novák, pane Josef, někdy i ve spisovných projevech ( pane Němec, pane Vintr) a to především tehdy, vyhneme-li se konsonantickým alternacím (Němče, Vintře). Dále se nominativ místo vokativu užívá ve vězeňské, vojenské, sportovní mluvě (Vojín Cibulka! Novák, nástup!). Za nevhodné lze považovat užívání těchto forem ve školách.

Další informace lze získat také na internetové stránkách Ústavu pro jazyk český Akademie věd ČR:

/Internetová jazyková příručka. /[online].[cit.2010-05-04]. Dostupné na URL: <http://prirucka.ujc.cas.cz/>.