predlozka NA se Slovenskem a Ukrajinou

Text dotazu

Dobry den,
jiz dlouho se snazim prijit na to, proc se uziva spojeni 'jet na Slovensko'
ci 'na Ukrajinu'. Nejsou to zeme nijak zvlaste hornate (Svycarsko je jiste
vice), ani ostrovni, apod. Zajimalo by me, zda je to spojeno s nejakym
historickym vyvojem, ci je pouha nahoda, ze dve zeme, ktere se nachazeji v
tesnem sousedstvi, jsou spojeny touto spojkou, ktera se ve spojeni s
evropskymi zememi temer nevyskytuje.

Odpověď

Dobry den,

s dotazem tohoto typu je lepsi obratit se na odborniky na ceskou gramatiku Ustavu pro cesky jazyk AV CR, Jazykovou poradnu, viz http://www.ujc.cas.cz/oddeleni/index.php?page=poradna .

Na strankach poradny je funkcni velmi podrobna Internetova jazykova prirucka. V nasledujicim odkazu se sam muzete presvedcit, jak s touto jazykovou priruckou pracovat.

http://prirucka.ujc.cas.cz/?id=640&dotaz=na%20slovensko

2.2 Jména světadílů, států, zemí: do Bulharska vs. na Ukrajinu, v Bulharsku vs. na Ukrajině Volba předložky je v těchto případech ustálená, daná tradicí: na Moravu, na Slovensko, na Ukrajinu, do Slezska, do Portugalska; do Evropy, do Ameriky. Převažují předložky v/do.