"Přechytralý"

Text dotazu

Dobrý den,

zajímal by mě přesný význam slova přechytralý. Pokud by šel vysvětlit i z etymologického hlediska, budu moc ráda.
Mimochodem tohle je nejlepší služba na světě.
Mějte se krásně.

Odpověď

Dobrý den,

k Vašemu dotazu uvádíme níže několik úryvků z různých jazykových/etymologických publikací.

.              přechytralý adj. expr. příliš zchytralý. V Praze se sjíždějí z celého národa přechytralí lidé.

*Zdroj: Příruční slovník jazyka českého. V Praze: Státní nakladatelství, 1935-1957. s. 121. Dostupné také z: https://kramerius5.nkp.cz/uuid/uuid:6d080950-d5e0-11e2-b7f9-5ef3fc9ae867

.              přechytralý (nář. přechytračelý) příd. řidč. velmi, přespříliš zchytralý.

*Zdroj: HAVRÁNEK, Bohuslav a Ústav pro jazyk český (Akademie věd ČR). Slovník spisovného jazyka českého. Praha: Academia, 1989. s. 556. Dostupné také z: https://kramerius5.nkp.cz/uuid/uuid:1b47de70-94c1-11e2-9142-5ef3fc9bb22f

.              Desynonymisace - opačný proces než významové sbližování slov je desynonymisace. Záleží v tom, že pojmenovací jednotky, které byly dosud synonymy, přestávají jimi být buď individuálním zásahem, nebo z hlediska systému. .. Rozlišujeme např. přechytralost od moudrosti, chytrosti, duchaplnosti, chytráckosti, vtipu.

*Zdroj: FILIPEC, Josef a Československá akademie věd. Česká synonyma z hlediska stylistiky a lexikologie: (příspěvek k poznání systému v slovní zásobě). Praha: Nakladatelství Československé akademie věd, 1961. s. 144. Dostupné také z: https://kramerius5.nkp.cz/uuid/uuid:c9b29fd0-96c4-11e3-8e84-005056827e51

.              pře-..-lý: ... cirkumfixálně tvořené případy. Význa, cirkumfixu je "překročením obvyklé míry (zcela) změněný ( a tudíž nežádoucí), popř. minuvší daný časový bod nebo místo".

příklady: přeběhlý, přebujelý, překvetlý, přestárlý, přežilý...přechytralý, přemilý..

*Zdroj: ČERMÁK, František. Jazyk a slovník: vybrané lingvistické studie. Vyd. v tomto souboru 1. Praha: Karolinum, 2014. 524 s. ISBN 978-80-246-2660-4.