Přechodníky (ustrnulé formy)

Text dotazu

Proč se běžně používá v mluvě i literatuře právě ženský tvar od přechodníku přítomného pro sloveso říkat? ("Byl to, tak říkajíc, omyl". Tedy ani "tak říkaje" ani "tak říkajíce".)

Odpověď

Dobry den, informaci na Vas dotaz jsem v dostupnych jazykovych slovnicich, ktere se zabyvaji ruznymi  jevy ceske gramatiky a vse s tim souvisejiciho, nenasla.
Heslo tak rikajic bylo uvedeno v: Slovnik ceske frazeologie a idiomatiky.
Vyrazy neslovesne. Praha: Academia, 1988.
tak rikajic (jako vsuvka) zesiluje ve vypovedi vyraz (jakoby citovany)... V platnosti castice modalni, se nekdy  oddeluje carkou (carkami).
Kde hledat odpoved na problematiku, ktera Vas ale zajima,  jsem nakonec zjistila  u pracovniku Jazykove poradny Ustavu pro jazyk cesky AV CR odkazem na http://prirucka.ujc.cas.cz , kapitola Tvaroslovi - slovesa, kapitola Prechodniky . 
Vyplyva z toho, ze toto prislovce, pouzivane jako vsuvka, tak rikajic / takrikajic  vzniklo ustrnutim prechodniku pritomneho. Jsou znamy i tvary z minulosti, kdy se vedle teto podoby uzival i tvar tak říkaje. Z odpovedi pracovnice poradny cituji: "To, ze se v platnosti prislovce prosadil zrovna tvar pro rod zensky, muze byt i nahodne. U jinych ustrnulych prechodniku tomu muze byt jinak."
Z odkazu na  stranky poradny http://prirucka.ujc.cas.cz/?id=590 cituji :
"5 Ustrnule fomy prechodniku Od nekterych sloves se uziva jedne z forem prechodniku jako ustrnule. Tyto prechodniky pak prechazeji k jinym slovnim druhum, a to nejcasteji k prislovcim, predlozkam a casticim, napriklad: chte nechte / chtic nechtic; soude / soudic; stoje; tak rikajic (lexikalizovane spojeni) ... "

Obor

Jazyk, lingvistika a literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

16.04.2009 15:07

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 10 + 4?

Hledání v archivu