Přechodníky (ustrnulé formy)

Text dotazu

Proč se běžně používá v mluvě i literatuře právě ženský tvar od přechodníku přítomného pro sloveso říkat? ("Byl to, tak říkajíc, omyl". Tedy ani "tak říkaje" ani "tak říkajíce".)

Odpověď

Dobry den, informaci na Vas dotaz jsem v dostupnych jazykovych slovnicich, ktere se zabyvaji ruznymi  jevy ceske gramatiky a vse s tim souvisejiciho, nenasla.
Heslo tak rikajic bylo uvedeno v: Slovnik ceske frazeologie a idiomatiky.
Vyrazy neslovesne. Praha: Academia, 1988.
tak rikajic (jako vsuvka) zesiluje ve vypovedi vyraz (jakoby citovany)... V platnosti castice modalni, se nekdy  oddeluje carkou (carkami).
Kde hledat odpoved na problematiku, ktera Vas ale zajima,  jsem nakonec zjistila  u pracovniku Jazykove poradny Ustavu pro jazyk cesky AV CR odkazem na http://prirucka.ujc.cas.cz , kapitola Tvaroslovi - slovesa, kapitola Prechodniky .
Vyplyva z toho, ze toto prislovce, pouzivane jako vsuvka, tak rikajic / takrikajic  vzniklo ustrnutim prechodniku pritomneho. Jsou znamy i tvary z minulosti, kdy se vedle teto podoby uzival i tvar tak říkaje. Z odpovedi pracovnice poradny cituji: "To, ze se v platnosti prislovce prosadil zrovna tvar pro rod zensky, muze byt i nahodne. U jinych ustrnulych prechodniku tomu muze byt jinak."
Z odkazu na  stranky poradny http://prirucka.ujc.cas.cz/?id=590 cituji :
"5 Ustrnule fomy prechodniku Od nekterych sloves se uziva jedne z forem prechodniku jako ustrnule. Tyto prechodniky pak prechazeji k jinym slovnim druhum, a to nejcasteji k prislovcim, predlozkam a casticim, napriklad: chte nechte / chtic nechtic; soude / soudic; stoje; tak rikajic (lexikalizovane spojeni) ... "