-
To se mi líbí
-
Doporučit
Dobrý den,
zajímalo by mě datum a důvod přechodu nacistitckých vojsk přes obec Přibyslavice v jihomoravském okrese, resp. odkud kam vojáci šli, které okolní vesnice prošli /zajímá mě zejména malá vesnička Ludvíkov a blízké okolí mezi trojicí měst Velká Bíteš, Veverská Bítýška a Rosice/. Vím pouze, že šli kolem Přibyslavic, nic víc.
Zpracovávám vzpomínky z 2.sv. války rodačky z vesnice Ludvíkov.
Předem mockrát děkuji za odpověď,
S pozdravem a přáním hezkých svátků
....
Vážený pane ...,
podle publikace
SCHILDBERGER, Vlastimil. Osvobození jižní Moravy v roce 1945. 2. rozšířené vydání. [Brno] : BC Logia service, s.r.o., [2020]. 246 s., ISBN:978-80-270-9484-4
došlo přechodu fronty mezi obcemi Brno - Velká Bíteš - Velké Meziříčí až v posledních dnech války, 7.-9. května 1945. Pokud jde o pohyb blíže neurčené německé jednotky okolo obce Přibyslavice, tak Vám pravděpodobně nepomůžeme, neboť bez znalostí bližších okolností se lze jen dohadovat. Každopádně pokud šlo o pohyb v průběhu dubna-počátku května 1945 na jihovýchod, mohlo jít o posilování fronty při bojích o Brno. Pokud jde o rozmezí dnů 5.-9. května směrem na severozápad, šlo o německý ústup. S ohledem na skutečnost, že Přibyslavice leží na hlavní spojnici mezi Velkou Bíteší a Brnem, tedy na hlavním tahu Praha-Brno, je velmi pravděpodobné, že přes Přybislavice procházelo během války značné množství různých německých jednotek.
Přesný postup se konkrétních jednotek přes jmenovité obce bohužel ve většině případů dosud není zpracován v žádné souhrnné publikaci a často ho nelze zjistit ani archivním prvovýzkumem. Je nutné si uvědomit, že ve dnech 5.-10. května 1945 probíhalo české květnové povstání, blížil se konec války a všude panoval značný chaos. Německé jednotky se snažily dostat na americkou demarkační linii různými cestami, mnohdy bez bližší koordinace a česká strana neměla a ani nemohla mít přehled jaké německé jednotky odkud proti ní stojí. Zároveň je na mnoha místech problematické vůbec stotožnit i spojenecké jednotky, které oblast osvobodily, neboť prvosledové útvary často jen projížděly a mnohé obce tak mohou jen konstatovat, že např. je osvobodily jednotky sovětské 60. armády.
S ohledem na rozsah českého květnového povstáním a vojenské operace posledních dnů války je třeba se obrátit specializované regionální instituce, v tomto případě jmenovitě na Moravský zemský archiv v Brně (https://www.mza.cz/) a na Moravské zemské muzeum v Brně (http://www.mzm.cz/), případně na Okresní státní archiv v Třebíči (https://www.mza.cz/trebic/) či na Městské muzeum ve Velké Bíteši (https://www.muzeumbites.cz/).
SCHILDBERGER, Vlastimil. Osvobození jižní Moravy v roce 1945. 2. rozšířené vydání. [Brno] : BC Logia service, s.r.o., [2020]. 246 s., ISBN:978-80-270-9484-4
Historie a pomocné historické vědy. Biografické studie
Brno-venkov
Vojenský historický ústav - knihovna
10.12.2021 13:00