Přechod nacistitckých vojsk přes obec Přibyslavice

Text dotazu

Dobrý den,

zajímalo by mě datum a důvod přechodu nacistitckých vojsk přes obec Přibyslavice v jihomoravském okrese, resp. odkud kam vojáci šli, které okolní vesnice prošli /zajímá mě zejména malá vesnička Ludvíkov a blízké okolí mezi trojicí měst Velká Bíteš, Veverská Bítýška a Rosice/. Vím pouze, že šli kolem Přibyslavic, nic víc.

Zpracovávám vzpomínky z 2.sv. války rodačky z vesnice Ludvíkov.
Předem mockrát děkuji za odpověď,

S pozdravem a přáním hezkých svátků
....

Odpověď

Vážený pane ...,

podle publikace

SCHILDBERGER, Vlastimil. Osvobození jižní Moravy v roce 1945. 2. rozšířené vydání. [Brno] : BC Logia service, s.r.o., [2020]. 246 s., ISBN:978-80-270-9484-4

došlo přechodu fronty mezi obcemi Brno - Velká Bíteš - Velké Meziříčí až v posledních dnech války, 7.-9. května 1945. Pokud jde o pohyb blíže neurčené německé jednotky okolo obce Přibyslavice, tak Vám pravděpodobně nepomůžeme, neboť bez znalostí bližších okolností se lze jen dohadovat. Každopádně pokud šlo o pohyb v průběhu dubna-počátku května 1945 na jihovýchod, mohlo jít o posilování fronty při bojích o Brno. Pokud jde o rozmezí dnů 5.-9. května směrem na severozápad, šlo o německý ústup. S ohledem na skutečnost, že Přibyslavice leží na hlavní spojnici mezi Velkou Bíteší a Brnem, tedy na hlavním tahu Praha-Brno, je velmi pravděpodobné, že přes Přybislavice procházelo během války značné množství různých německých jednotek.

Přesný postup se konkrétních jednotek přes jmenovité obce bohužel ve většině případů dosud není zpracován v žádné souhrnné publikaci a často ho nelze zjistit ani archivním prvovýzkumem. Je nutné si uvědomit, že ve dnech 5.-10. května 1945 probíhalo české květnové povstání, blížil se konec války a všude panoval značný chaos. Německé jednotky se snažily dostat na americkou demarkační linii různými cestami, mnohdy bez bližší koordinace a česká strana neměla a ani nemohla mít přehled jaké německé jednotky odkud proti ní stojí. Zároveň je na mnoha místech problematické vůbec stotožnit i spojenecké jednotky, které oblast osvobodily, neboť prvosledové útvary často jen projížděly a mnohé obce tak mohou jen konstatovat, že např. je osvobodily jednotky sovětské 60. armády. 

S ohledem na rozsah českého květnového povstáním a vojenské operace posledních dnů války je třeba se obrátit specializované regionální instituce, v tomto případě jmenovitě na Moravský zemský archiv v Brně (https://www.mza.cz/) a na Moravské zemské muzeum v Brně (http://www.mzm.cz/), případně na Okresní státní archiv v Třebíči (https://www.mza.cz/trebic/) či na Městské muzeum ve Velké Bíteši (https://www.muzeumbites.cz/).

Použité zdroje

SCHILDBERGER, Vlastimil. Osvobození jižní Moravy v roce 1945. 2. rozšířené vydání. [Brno] : BC Logia service, s.r.o., [2020]. 246 s., ISBN:978-80-270-9484-4

Obor

Historie a pomocné historické vědy. Biografické studie

Okres

Brno-venkov

Knihovna

Vojenský historický ústav - knihovna

Datum zadání dotazu

10.12.2021 13:00

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu