Pražský hrad

Text dotazu

Náš čtenář žádá po nás tuto informaci: velikost Pražského hradu jako stavby a velikost včetně zahrad. Děkuji za odpověď.

Odpověď

Podle uvedenych pramenu:
nejvetsi hradni komplex na svete jsou prazske Hradcany pochazejici z 9. stoleti. Pudorys Prazskeho hradu meri ve svem nejsirsim mist 180 m, v podelne ose (od Matyasovy brany k Cerne vezi) 600 m a celkova rozloha cini 7,28 ha.
Ceska kniha rekordu. Pelhrimov : Dobry den, 2003. s. 88, ISBN 80-239-1256-9.

Rozloha verejnosti pristupnych zahrad Prazskeho hradu:
Kralovska zahrada - 3,6 ha
Rajska zahrada - 0,38 ha
zahrada Na terase Jízdárny - 3452 m2 (terasa) a 2241 m2 (jizdarensky dvur) zahrada Na Valech - 1,43 ha zahrada Na Baste - 27720 m2 Hartigovska zahrada
- 757 m2 Jeleni prikop - 3,09 ha (horni cast) a 5,06 ha (dolni cast)

Rozloha verejnosti nepristupnych zahrad Prazskeho hradu:
zahrada Na Opysi - 4184 m2
Svatovaclavska vinice - 6972 m2

Informace o rozmerech jednotlivych zahrad byly prejaty z publikace:
PACAKOVA-HOSTALKOVA, Bozena a kol. Prazske zahrady a parky. [Praha] : Spolecnost pro zahradni a krajinarsku tvorbu, 2000. s. 91-109. ISBN 80-902910-0-7.
Blizsi informace o zahradach Prazskeho hradu naleznete i napr. na strankach Prazske informacni sluzby - http://www.pis.cz/cz/praha/pamatky/zahrady_prazskeho_hradu