Pražský groš

Text dotazu

Dobrý den mám minci je asi z mědi je s 13.století je na ní dvouocasí lev a koruna je na ní napsáno GROSSI PRAGONSES chtěla bych se dozvědět o této minci více předem děkuji.

Odpověď

Dobrý den, vzhledem k popisu mince, který jste uvedla, se domníváme, že se bude s největší pravděpodobností jednat o pražský groš. Tato česká stříbrná mince byla zavedena mincovní reformou Ius regale montanorum Václava II. (1278/83-1305) roku 1300. Jejím předpokladem byl objev mohutných ložisek stříbra v Kutné Hoře. Minocvní reforma zrušila platby v neraženém stříbře, zrušila dosavadní měnu denárovou (i když v této době již obíhaly brakteáty) a s ní i pravidelné obnovování mince. Místo dosavadního volného obchodu a oběhu stříbra byla zavedena jeho povinná směna za raženou minci (státní monopol stříbra). Zároveň byla zavedena těžká stříbrná mince, která měla mít hmotnost 3,95 g (1/64 pražské hřivny o hmotnosti 253 g). Ve skutečnosti měly první pražské groše hmotnost 3,5-3,7 g a ryzost 932/1000-933/1000. Jejich nominální hodnota měla být dána stříbrným obsahem (asi 93,7% stříbra, zbytek tvořila hlavně měď). Zároveň měly být také raženy drobné mince (parvus), jejichž poměr ke groši byl pevně stanoven. Na mincovní reformě se podíleli tři italští finanční odborníci Rinieri, Appardo a Cino. Některé hypotézy kladou počátek grošů do Prahy, odkud získaly své jméno. Pokud tomu tak bylo, razilo se v Praze jen krátce a ražba byla záhy přenesena do Kutné Hory. Výtvarným vzorem byl pražskému groši tourský groš, který měl hmotnost 4,22 g a byl ražen od r. 1266 ve francouzském městě Tours Ludvíkem IX. (1226-70). Pražský groš má po celou dobu své ražby v podstatě stejný obraz líce i rubu. Lícní strana nese okolo české koruny ve vnitřním opise jméno panovníka - Wencezlavs secvndvs (Iohannes primvs, Karolvs primvs, Wencezslavs tercivs, Ladislavs primvs, Georgivs primvs, Wladislavs secvndvs, Lvdovicvs primvs, Ferdinandvs primvs) a ve vnějším opisu Dei gratia rex boemie (Z boží milosti král český). Rub nese obraz českého heraldického lva s opisem Grossi pragenses (groše pražské). Posledním panovníkem, který razil pražské groše, byl Ferdinand I. (1526-64). Jsou nejprve bez letopočtu, počínaje rokem 1533 s letopočtem. Poslední ročník nese letopočet 1547. Pražské groše byly raženy po dobu téměř čtvrt tisíciletí a produkce jen kutnohorské mincovny se odhaduje na půl miliardy těchto mincí. Pražské groše šířily slávu českého království i v daleké cizině, kam se tehdy jako hodnotná mince dostávaly s obchodem. Řada okolních zemí je začala napodobovat (viz míšeňský groš, uherský groš, polský groš) přesto, že jejich kvalita postupně klesala. Od 40. let 16. století pražský groš sváděl nerovný boj s novou těžkou mincí - tolarem. Ten nakonec zvítězil a ražba pražského groše zřejmě na samém konci r. 1547 definitivně skončila.

Použitý zdroj:
PETRÁŇ, Zdeněk; RADOMĚRSKÝ, Pavel. Ilustrovaná encyklopedie české, moravské a slezské numismatiky. Praha: Nakladatelství Libri, 2006. Str. 176-178. ISBN 80-7277-319-4.

Zdroje k dalšímu studiu:

VOREL, Petr. Od pražského groše ke koruně české: průvodce dějinami peněz v českých zemích. Praha: Havran, 2004. 577 s. ISBN 80-86515-40-0.
CATELIN, Karel. Česká drobná mince: doby předhusitské a husitské (1300-1471). Praha: Nakladatelství Československé akademie věd, 1953. 291 s.
NOHEJLOVÁ-PRÁTOVÁ, Emanuela. Krása české mince. Praha: Orbis, 1955. 190 s.

Přehled internetových stránek:
* http://eldar.cz/archeoas/stripky/10.html
* http://www.nova-ves.cz/gros.html
* http://www.e-stredovek.cz/view.php?nazevclanku=mincovni-reforma-vaclava-ii&cisloclanku=2006120004
* http://cs.wikipedia.org/wiki/Pražský_groš
* http://stribrnak.cz/prazsky-gros/.