Pražské červnové povstání 1848

Text dotazu

Dobrý den, ráda bych se zeptala jaký byl průběh červnového povstání v Praze roku 1848 a jaké byly hlavní osobnosti?

Odpověď

Dobrý den,

první shromáždění zástupců slovanských národů v habsburské monarchii za účasti hostů z jiných (slovanských) zemí, konané 2.-12.6.1848 v Praze mělo název Slovanský sjezd. Slovanský sjezd měl vytvořit svazek slovanských národů v rakouské monarchii, projednat možnosti přeměny Rakouska ve spolkový stát a formulovat stanovisko Slovanů rakouské monarchie k Slovanům zahraničním i k neslovanským evropským národům. F. Palacký, P. J. Šafařík aj. hájili ideje austroslavismu. Jednáni Slovanského sjezdu, při němž se projevily rozpory mezi stanoviskem Poláků a austroslavistickou koncepcí většiny účastníků sjezdu, bylo přerušeno pražským červnovým povstáním. Jediným schváleným dokumentem byl Manifest k evropským národům, odsuzující politický a národnostní útlak a žádající rovnoprávnost všech národností.

Červnové povstání 1848 v Praze, neboli bouře svatodušní, byl revoluční střet ozbrojených Pražanů a některých účastníků Slovanského sjezdu s vojskem A. Windischgrätze 12. - 17. 6. 1848. Živelná akce radikálních politických sil bez vyjasněného politického programu. Po nepříliš úspěšné snaze vídeňských vládních komisařů o smírné zprostředkování Praha po dělostřeleckém bombardování kapitulovala; padly 43 osoby. Porážka ukončila naděje na svolání českého ústavodárného sněmu, zanikl Národní výbor a účastníci povstání byli pronásledováni. Windischgrätzově vyšetřovací komisi se nepodařilo prokázat tezi o široce rozvětveném protistátním spiknutí. Povstání mělo protičeský ohlas v Německu, kde bylo vykládáno jako protiněmecká nacionální revoluce. Čeští politici byli po jeho porážce přinuceni opustit tzv. český autonomismus a orientovat se na rakouský ústavodárný sněm ve Vídni a v Kroměříži.

zdroj :

http://www.cojeco.cz/index.php?s_term=&s_lang=2&detail=1&id_desc=16865

http://leccos.com/index.php/clanky/cervnove-povstani-1848-v-praze

Dále Vám zasíláme tipy na literaturu k tomuto tématu z báze NKC Národní knihovny, http://www.nkp.cz, záložka Katalogy a databáze :

-Č.záznamu: 002197519]

České dějiny pro průvodce a pracovníky v cestovním ruchu / Vratislav Čapek, Jan Štemberk, Renata Wohlgemuthová. -- 1. vyd.. -- V Praze : Vysoká škola obchodní, 2011. -- 180 s.

- [Č.záznamu: 000601400]

České země v letech 1848-1918 / Marcela C. Efmertová. -- 1. vyd.. -- Praha : Libri, 1998. -- 463 s.

-[Č.záznamu: 001255368]

Češi v dějinách nové doby : (1848-1939) / Podiven. -- Vyd. 2., opr., V Academii 1.. -- Praha : Academia, 2003. -- 691 s.

-[Č.záznamu: 001831424]

Dějiny nové doby : 1848-2008 / Věra Olivová. -- Vyd. 3., přeprac. a dopl., V TeMi CZ 1.. -- Velké Bílovice : TeMi CZ, 2008. -- 236 s.

- [Č.záznamu: 002092922]

Dějiny zemí Koruny české v datech / František Čapka. -- 4., opr. a dopl. vyd.. -- Praha : Libri, 2010. -- 1054 s.