Pravopisný dotaz - název instituce

Text dotazu

Dobrý den,chtěl jsem se zeptat, jak správně napsat
název instituce Gymnázium Rumburk, ale při použití varianty Gymnázium (nebo
gymnázium) v Rumburku? Podle rejstříku http://rejskol.msmt.cz/ zní dnes
oficiální název Gymnázium Rumburk, příspěvková organizace, ale vím, že dříve
byl oficiální název také Gymnázium v Rumburku. A pak je to skutečně
pojmenování jedinečné organizace, autor věty nemyslí pouze typ školy. Text
je použit na pozvánce, kde je uvedeno, že akci pořádá: gymnázium v Rumburku.
Dle mého názory by mělo být použito velké písmeno. Předem děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

při psaní názvu je třeba vždy zvážit, zda v konkrétním kontextu daný název plní funkci podstatného jména vlastního nebo obecného. Velké písmeno je namístě tehdy, je-li užit plný, oficiální název a především v textech s úřední pováhou. Tam, kde se jedná spíše o vyjádření druhu instituce, chápeme název školy jako jméno obecné, a tak bude vhodné použití malého písmena (analogická situace nastává v případu názvu ministerstev - "V žalobě proti Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy se uvádí, že...", ale: "Tuto věc by mělo řešit ministerstvo školství, nikoli ministerstvo kultury").

Je-li tedy současně jediným oficiálním názvem "Gymnázium Rumburk", správný bude pravopis "gymnázium v Rumburku" (s výjimkou případů, když se odvoláváme k dřívějšímu oficiálnímu názvu nebo případů, když se jedná o první výraz v záhlaví listiny nebo v adrese).

Jazykové dotazy zodpovídá i Jazyková poradna Ústavu pro jazyk český Akademie věd ČR (https://ujc.avcr.cz/jazykova-poradna/zakladni-kontakty.html) .

Zdroj:

Jazyková poradna Ústavu pro jazyk český Akademie věd ČR - https://ujc.avcr.cz/jazykova-poradna/zakladni-kontakty.html