Pravopis slova nindža

Text dotazu

Ve druhém pádě slova nindža (tj. bez nindži) se píše tvrdé nebo měkké i? Myslím že náleží tvaru předseda, tudíž by se mělo psát tvrdé y, ale před ním je písmeno ž, které jakožto měkká souhláska ukazuje na měkké i. Předem děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

slovo „nindža“ skutečně náleží typu „předseda“, skloňuje se ovšem podle podtypu „paňáca“ (stejně jako např. slova „maharadža“, „paša“, „bača“, „Vláďa“, „Baťa“ apod.):

nominativ: předseda, paňáca, nindža/ předsedové, paňácové, nindžové

genitiv: předsedy, paňáci, nindži/ předsedů, paňáců, nindžů

dativ: předsedovi, paňácovi, nindžovi/ předsedům, paňácům, nindžům

akuzativ: předsedu, paňácu, nindžu/ předsedy, paňáci, nindži

vokativ: předsedo, paňáco, nindžo/ předsedové, paňácové, nindžové

lokál: o předsedovi, o paňácovi, o nindžovi/ o předsedech, o paňácích, o nindžích

instrumentál: předsedou, paňácou, nindžou / předsedy, paňáci, nindži

Jazykové dotazy zodpovídá i Jazyková poradna Ústavu pro jazyk český AV ČR (http://www.ujc.cas.cz/jazykova-poradna/; telefonní poradenství je bezplatné).

Použité zdroje

Grepl, M. a kol.: Příruční mluvnice češtiny. Praha: Nakladatelství Lidové noviny, 1995.