Pravopis slova ližina

Text dotazu

Mohli byste mi, prosím, vysvětlit jaké y/i se píše ve slově lyžina a proč? Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

ve slově "ližina" se píše měkké i. Slovo bylo pravděpodobně odvozeno od slovesa "ležeti". Kovové či dřevěné ližiny se používají pro posouvání těžkých břemen. Ližiny jsou také součásti nosné konstrukce lešení.

Použitá literatura:
* Stručný etymologický slovník jazyka českého : se zvláštním zřetelem k slovům kulturním a cizím / Josef Holub, Stanislav Lyer. -- 1. vyd.. -- Praha
: Státní pedagogické nakladatelství, 1967.
* Slovník spisovného jazyka českého / za vedení B. Havránka ... [et al.] zpracoval lexikografický kolektiv Ústavu pro jazyk český ČSAV. -- 2., nezměn. vyd.. -- Praha : Academia, 1989. -- 8 sv.
* Internetová jazyková příručka:
http://prirucka.ujc.cas.cz/?slovo=li%C5%BEina