pravopis

Text dotazu

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na dva pravopisné jevy:
když se řekne spl_hlé vlasy = tak jakí i/y bude po l ?
když se řekne spl_vat ve vodě = tak jaké i/y bude po l ?
děkuji vám!!!!

Odpověď

Dobry den,

slova, ktera uvadite, maji trosku jiny zaklad, jiny vyznam zplihle vlasy - plihnout, ztratit puvodni pevny tvar, viset splynout, splynuti, splyvat - spojit se v jeden celek, plout po povrchu vody

Slovnik spisovne cestiny pro skolu a verejnost. Praha: Academia, 1994.

splyvat ve vode

zplihly, zplihnout  (plihnout) vlasy

Pravidla ceskeho pravopisu. Praha: Academia, 1993.

Sloveso splyvat je ve vyjmenovanych slovech po l, píšeme v nem piseme y.
L: slyšet (slyšitelný, slýchat, nedoslýchavý), mlýn (mlynář, mlýnice), blýskat se (blýsknout se, zablýsknout se, blýskavice, blýskavý, blyštět se), polykat (zalykat se), vzlykat (vzlyknout, vzlyk, vzlykot), plynout (uplynout, rozplynout se, rozplývat se, splynout, splývat, oplývat, vyplývat, plynulý, plyn, plynný, plynárna, plynoměr, plynojem), plýtvat, lysý (lysina, lyska, Lysá, Lysolaje), lýtko, lýko (lýčí, lýčený (tj.
lýkový), lýkovec, lýkožrout), lyže (lyžovat, lyžař), pelyněk, plyš, slynout, plytký, vlys (vlýsek, vlysový); Volyně.