pravopis

Text dotazu

proč se píše panna a nevinný se zdvojenými hláskami

Odpověď

Při skládání a odvozování slov předponami a příponami často vznikají skupiny souhlásek. To je i v případě slov z vašeho dotazu, kdy vznikly dvě souhlásky n. V hovorové (a mnohdy i ve spisovné) výslovnosti se tyto skupiny často zjednodušují. V pravopise je však obvykle nezjednodušujeme:

 

Ve slově vinný (povinný, nevinný) píšeme dvě n, stejně jako píšeme denní, ranní, slunný, krajinný, neboť všechna jsou utvořena pomocí přípony -ný(-ní) od slov, jejichž kořen končí na souhlásku n.

 

Ve slově panna píšeme dvě n, ale v některých tvarech a odvozených slovech , kde se vkládá e je nepíšeme: mladých panen, panenský olej. Obdobně u vlastního jména Anna, ale Anenský klášter.

 

Viz Pravidla českého pravopisu.

 

Odborně Vám na tento dotaz jistě odpoví v Jazykové poradně Ústavu pro jazyk český AV ČR - http://www.ujc.cas.cz/oddeleni/index.php?page=poradna

 

Obor

Jazyk, lingvistika a literatura

Okres

--

Knihovna

Knihovna města Hradce Králové

Datum zadání dotazu

05.11.2008 17:07

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu