pravopis

Text dotazu

proč se píše panna a nevinný se zdvojenými hláskami

Odpověď

Při skládání a odvozování slov předponami a příponami často vznikají skupiny souhlásek. To je i v případě slov z vašeho dotazu, kdy vznikly dvě souhlásky n. V hovorové (a mnohdy i ve spisovné) výslovnosti se tyto skupiny často zjednodušují. V pravopise je však obvykle nezjednodušujeme:

Ve slově vinný (povinný, nevinný) píšeme dvě n, stejně jako píšeme denní, ranní, slunný, krajinný, neboť všechna jsou utvořena pomocí přípony -ný(-ní) od slov, jejichž kořen končí na souhlásku n.

Ve slově panna píšeme dvě n, ale v některých tvarech a odvozených slovech , kde se vkládá e je nepíšeme: mladých panen, panenský olej. Obdobně u vlastního jména Anna, ale Anenský klášter.

Viz Pravidla českého pravopisu.

Odborně Vám na tento dotaz jistě odpoví v Jazykové poradně Ústavu pro jazyk český AV ČR - http://www.ujc.cas.cz/oddeleni/index.php?page=poradna