pravopis

Text dotazu

Genitiv příjmení Juřica. Podle vzoru "předseda" by měl znít Juřicy - to však odporuje "dalším pravidlům" ČJ. Předpokládám, že v tomto případě se jedná o výjimku s správně toto příjmeni v tomto pádu zní Juřici.

Odpověď

Dobrý den, životná maskulina končící na /"-a"/ tvoří typ "předseda". U toho se však rozlišují ještě tří zvláštní podtypy: "paňáca", "husita" a "sluha".

Jméno /"Juřica"/ patří k podtypu "paňáca", podle něhož se skloňují i další substantiva mající v nominativu singuláru před /"-a"/ měkký konsonant (např. maháradža, paša, bača, Vašica, pária, Směja, Vláďa, Baťa, Stáňa apod.). Skloňování podtypu "paňáca" se od skloňování vzoru "předseda" liší pouze v genitivu singuláru, kde se namísto koncovky /"-y"/ vyskytuje koncovka /"-i"/: bez Juřici, maháradži, paši, bači, párii, Vašici, Směji, Vládi, Báti, Stáni atd.

Zdroj:

Grepl, M. a kol.: Příruční mluvnice češtiny. Praha: Nakladatelství Lidové noviny, 1995.

Obor

Jazyk, lingvistika a literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

16.10.2008 10:49

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu