právo národa na sebeurčení

Text dotazu

Dobrý den
Mohli byste prosím podrobněji vysvětlit co znamená nebo o čem pojednává
právo národa na sebeurčení? Vím že je jedním z cílů OSN, ale jak si ho
vyložit, co znamená?

Odpověď

Dobrý den,

právo národa na sebeurčení se dá popsat jako neomezené (sebeurčovací) právo na základě úplné nezávislosti národa. Odpověď na svoji otázku můžete získat např. na internetu ve Wikipedii, viz http://cs.wikipedia.org/wiki/Pr%C3%A1vo_n%C3%A1rod%C5%AF_na_sebeur%C4%8Den%C3%AD.

Zadáte-li do vyhledávače, např. google, heslo "právo národů na sebeurčení", získáte velké množství odkazů, které Vám problematiku osvětlí.

Právo národa na sebeurčení má historickou spojitost i s tzv. Tříkrálovou deklarací (6.ledna 1918), kdy byla "...přijata resoluce, v níž se přihlásili k právu národů na sebeurčení, vyhlášeném Říjnovou revolucí, jako základu veškerého mírového jednání...."

Zdroj: Přehled československých dějin. D.II. 1848-1918. Praha: Academie, 1960. S.1225.

"...Právo na sebeurčení - v době, kdy je mj. Wilson vznesl, znamenalo - ...právo určitého společenství na politickou samosprávu - autonomii nebo vlastní státnost...Právo znamená uznat a respektovat něco, co už tu fakticky je. Právo na sebeurčení znamená, že společenství, usilující ... o správu vlastních věcí, nesmí být odmítnuto..."

Zdroj: DOLEŽAL, Bohumil. Právo na sebeurčení je realita, nikoli utopie. Lidové noviny, Příl. Orientace, (31.7.1999), s.21.