Právo 1945-1989

Text dotazu

Existují nějaké publikace o porušování lidských práv z let 1948-1989, popřípadě trhliny v právním řádu z těchto let?

Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

literaturu k tématu lidská práva lze vyhledat jednoduše po zadání slovního spojení "lidská práva" do katalogu Národní knihovny ČR http://aleph.nkp.cz/F/ND1RBACM5AGL1GTJ32MFKYHDRBCY57VGSBGVN2LN1XLCNNI9LM-51722?func=file&file_name=find-b. Objeví se vám asi 2 a půl tisíce záznamů, z nichž je třeba odfiltrovat ty záznamy, které nespadají do Vámi hledaného časového rozmezí. Zjistíte, že NK ČR má k dispozici stovky knih k tématu, převážně však cizojazyčné. Česky psané knihy také najdete, avšak je nutno kriticky zhodnotit obsah a rozpoznat knihy propagandistického ražení. Totalitní stát prezentuje nějaký obraz skutečnosti, který je změněn tak, aby vyhovoval principům totalitní doktríny. Můžete si všimnout, že poměrně dost dokumentů je k dispozici v 60. letech, kdy nastala doba uvolnění režimu, zatímco z 50. let nenajdete téměř nic (podobně tak i v 70. letech). Důležité je také uvědomit si, že totalitní stát už principiálně porušuje lidská práva (tak, jak byla deklarována ve Všeobecné deklaraci lidských práv z roku 1948, k jejímuž dodržování se upsalo i Československo) - např. je omezována svoboda slova, svoboda shromažďování či právo na vzdělání.  Níže přikládáme seznam některých vybraných publikací právě z katalogu NK k tématu.

Lze doporučit k prostudování knihu, která je dostupná online: BOBEK, Michal, MOLEK, Pavel a ŠIMÍČEK, Vojtěch. Komunistické právo v Československu: kapitoly z dějin bezpráví. 1. vyd. Brno: Masarykova univerzita, Mezinárodní politologický ústav, 2009. 1005 s. ISBN 978-80-210-4844-7.

Vyhledávání pojmu "lidská práva" můžete začít podle rejstříku - zde odkaz BOBEK, Michal, MOLEK, Pavel a ŠIMÍČEK, Vojtěch. Komunistické právo v Československu: kapitoly z dějin bezpráví. 1. vyd. Brno: Masarykova univerzita, Mezinárodní politologický ústav, 2009. 1005 s. ISBN 978-80-210-4844-7.

Doporučit Vám můžeme také publikace související s Chartou 77, která přímo na porušování lidských práv v Československu upozorňovala. Mnoho informací najdete přímo na internetu, kde jsou k dispozici různé dokumenty, články či diplomové práce.

KOHNOVÁ, Jana, ed. Člověk a lidská práva: dokumenty OSN k lidským právům. 1. vyd. Praha: Horizont, 1969. 102 s.

Dokumenty o lidských právech. Překlad Jiří Šváb a Ladislav Jahoda. 1. vyd. Praha: Mladá fronta, 1969. 148 s.

TIGRID, Pavel, ed. Vývoj Charty: záznam z konference ve Franken [duben 1979, Opus bonum München]. 1. vyd. Köln: Index, 1981. 179 s. Doba; č. 9.

KUBA, Jaroslav. Občanská a lidská práva a svobody jako otázka soudobého ideologického boje. Praha: [s.n.], 1985. 22 s.

KUBES, Milan, ed. a ŠUSTROVÁ, Ivana, ed. Charta 77 k situaci církví a věřících v ČSSR: výbor z materiálů Charty 77 a Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných z let 1977-1987. 1. vyd. Mnichov: Opus bonum, 1987. 355 s.

ZDOBINSKÝ, Stanislav, ed. Czechoslovakia and human rights: legal guarantee of the international covenants on human rights in Czechoslovakia. Prague: Orbis, 1988. 109 s.

Toward Civil Society: Independent Initiatives in Czechoslovakia. Vienna: International Helsinki Federation for Human Rights, 1989. 71 s.

FLEGL, Vladimír, ed. a MIŠOŇ, Petr, ed. Mezinárodní dokumenty o lidských právech a humanitárních otázkách. V tomto uspořádání 1. vyd. Praha: Melantrich, 1989. 93 s.