pravidla parafování

Text dotazu

Dobrý den,

ráda bych věděla, zda existují nějaká pravidla pro parafování, zda se parafují všechny stránky dokumentu, jak se věc řeší, když má dokument parafovat několik lidí a jak vlastně vypadá taková parafa?

Velmi děkuji.

Odpověď

Dobrý den, 

 

"Pokud dopis (dokument) koncipoval někdo jiný než ten, kdo jej podepíše, parafuje autor dopisu neodesílané kopie. Dopisy se předkládají k parafování také např. podnikovému právníkovi, překladateli, apod. Parafují se jen neodesílané kopie na levém dolním okraji. Parafa = podpisová značka, zkrácený podpis."

 

•         (BÁČOVÁ, Marie, HÁJKOVÁ, Helena a KARASOVÁ, Renata. Normalizovaná úprava dokumentů. 1. vyd. Praha: Pro Českou komoru autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě vydalo Informační centrum ČKAIT, 2006. 133 s. ISBN 80-86769-42-9.)

 

Níže citovaný článek se sice věnuje uzavírání mezinárodních smluv, nicméně Vám může pomoci objasnit funkci parafy.

 

„K tomu, aby se zdůraznil předběžný charakter takové shody, může podpisu předcházet neformální parafování, kdy je text pouze označen iniciálami vyjednavačů. Samotný podpis může zároveň vyjadřovat (pokud se na tom státy dohodly, je to stanoveno touto smlouvou apod.) i vůli státu být touto smlouvou vázán.“

 

•         (http://www.epravo.cz/top/clanky/ostatni-pravni-obory/jak-vznika-mezinarodni-smlouva-15705.html)

 

K odpovědi na Vaše otázky tedy:

-Žádná ucelená pravidla pro parafování k dispozici nejsou.

-Zda budete či nebudete parafovat všechny stránky dokumentu, je čistě na Vás.

Parafování spolu s číslováním všech stran však může chránit před rozebráním dokumentu.

 

http://www.rozumimepenezum.cz/existuje-nejake-pravidlo-co-nikdy-ve-smlouve-nepodepsat/

 

-V případě, že dokument bude parafovat více lidí, předpokládáme, že se to řeší tak, že své podpisové značky podepíší vedle sebe.

-Parafa = zkrácený podpis, podpisová značka, viz. výše. 

 

 

Obor

Právo

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

13.07.2016 07:46

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu