práva Chodů

Text dotazu

Jaké měli Chodové práva?

Odpověď

Dobrý den,

"jménem Chodové byli ve středověku označováni privilegovaní poddaní pohraničních královských panství Domažlice, Přimda a Tachov v Českém lese, pověření některými úkoly při ochraně zemských hranic." (MAUR, Eduard. Chodové. In: Češi a Němci. Dějiny - kultura - politika. 1. vyd. Praha ; Litomyšl : Paseka, 2001, s. 391.) O původu a rané historii Chodů bohužel neexistují historicky důvěryhodné zprávy. Úkolem Chodů bylo především obcházet hranici, strážit její bezpečnost, zabraňovat posouvání hraničních kamenů, zabraňovat Bavorům, aby se usazovali na českém území a chránit hraniční les proti nedovolenému kácení. Při válečném konfliktu zasekávali zemské silnice a střežili hranici. Za úplatu byli povinni poskytnout ochranu cestujícím, kteří procházeli hraničním lesem. Za tyto služby byli Chodové obdařeni řadou hospodářských výhod, různých privilegií a osobních svobod.

Zpočátku byla tato práva pouze zvyková, později některá z nich Chodům potvrdil český panovník písemně.

"První privilegium získali od krále Jana Lucemburského v roce 1325. To se ztratilo, ale je doložen jeho opis v potvrzení Karlově z r. 1360. Jan Lucemburský jim v něm dává právo "užívati u soudů všeho toho práva jako královské město Domažlice a povoluje jim, aby směli docházet k soudu do Domažlic jen ve čtyřech týdnech." Další panovníci vždy potvrdili privilegia králů předchozích a případně potvrdili i práva nová (...) Od markraběte Karla (Karel IV.) v roce 1342 získali potvrzení, že nemusí platit ročně berně více než 24 hřiven stříbra. Václav IV. v privilegiu z roku 1404 zakázal utiskovat Chody proti jejich starým privilegiím a právům. Poslední privilegium získali od Ludvíka Jagellonského v r. 1523, které jim kromě potvrzení starých privilegií zaručovalo osvobození od placení cel a mýt v zemi. Celkem získali 24 privilegií. (...) Písemně potvrzená některá privilegia získali jen Chodové domažličtí. Přimdečtí a tachovští Chodové nedosáhli tolika svobod. Obyvatelé chodských vsí na Domažlicku měli i svou pečeť (byla na ní čakana a kolem ní hvězdičky) a svůj praporec (byl na něm pár plstěných bot). Pouze oni měli zaručeno, že se v jejich vsích nesmějí usazovat šlechtici, jen oni získali osvobození od cel a mýt v zemi. Jen jim se podařilo na krátký čas se vykoupit ze zástavy a oni byli jako poslední prodáni panovníkem do dědičného vlastnictví."

(KOUTNÁ, Jana. Historie domažlických Chodů = Geschichte der Domazlicer Choden. 1. vyd. Klenčí pod Čerchovem : Obec Klenčí pod Čerchovem, [2000?]. s. 6.)

Kromě výše uvedených privilegií mohli Chodové také svobodně vykonávat řemesla a užívat hraničního lesa k myslivosti a těžbě dřeva.

V 16. století ovšem významné postavení Chodů postupně slábne. Začíná být budována profesionální armáda, hranice je pevně stanovena písemnými smlouvami.

Práva a privilegia Chodů začala být zpochybňována vrchností, která dostala Chody do zástavy. Spory mezi Chody a zástavní vrchností se poté táhly několik století.

Více se můžete dočíst v publikacích a článcích:

* MAUR, Eduard. Chodové. In: Češi a Němci. Dějiny - kultura - politika. 1. vyd. Praha ; Litomyšl : Paseka, 2001.

* KOUTNÁ, Jana. Historie domažlických Chodů = Geschichte der Domazlicer Choden. 1. vyd. Klenčí pod Čerchovem : Obec Klenčí pod Čerchovem, [2000?].

* MAUR, Eduard. Sporné "privilegium" přimdských Chodů. In: Z archivních depozitářů : Pavle Burdové k 70. narozeninám. Praha : Státní ústřední archiv, 1998.

K dohledání další literatury k tématu můžete použít Online katalog Národní knihovny ČR: http://aleph.nkp.cz/cze/nkc , Souborný katalog ČR: http://aleph.nkp.cz/cze/skc , výběrovou článkovou databázi ANL: http://aleph.nkp.cz/cze/anl či bibliografické databáze Historického ústavu AV ČR: http://biblio.hiu.cas.cz/ .