Pranostiky na měsíc leden

Text dotazu

"Teplý leden, k nouzi krok jen jeden" a "Když déšť leden snáší, neduhy s ním kráčí"

Prosím, jaký je význam?

Odpověď

Dobrý den,

pranostiky  tvořily součást vzdělanosti každého národa  již od starověku.  Na počasí  byla závislá  obživa lidí i zvířat. Naši předkové si všímali různých jevů během roku, postupně si  začali zaznamenávat různé charakteristiky počasí i jeho průběh a to v zájmu zajištění zemědělských prací v návaznosti na  povětrnostní předpoklady.

 

Lednové pranostiky: především vyjadřují přání, aby byl leden opravdu měsícem takovým, jaký má v tuto roční dobu být - mrazivý (aspoň v noci) a pokud jsou v této době pole pokryta sněhem, je to to nejlepší pro faunu i floru. (Bez sněhové pokrývky  dochází např. k vymrzání ozimů...)

Příklady pranostik:

V lednu za pec si sednu.

V lednu mráz - těší nás; v lednu voda - věčná škoda.

Ve dne jas, v noci mráz.

Leden jasný, roček krásný.

Je-li leden nejostřejší, bude roček nejplodnější.

Jsou-li v lednu na cestách tlusté ledy, podaří se výborně zelí.

 

Tím správným počasím v lednu se rozumí mrazivé počasí za vysokého tlaku vzduchu -  zima jako roční doba "splní" svou příslušnou dávku mrazů a jaro přijde včas. Je-li teplý a deštivý leden... -  příroda si neodpočine, nespálí se škůdci, bacily, nebude dostatečná úroda a lidé budou nemocní. Teplý leden, k nouzi krok jen jeden – nebude úroda, bude bída. Když déšť leden snáší, neduhy s ním kráčí – budou v ovzduší bacily, chřipkové epidemie a jiná virová onemocnění, rýmy a kašle...

Každé roční období, každý měsíc chce své.

 

 

Použité zdroje

MUNZAR, Jan. Medardova kápě. Praha: Horizont, 1985.

Obor

Antropologie, etnografie

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

27.11.2015 08:57

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 10 + 4?

Hledání v archivu