Pranostiky na měsíc leden

Text dotazu

"Teplý leden, k nouzi krok jen jeden" a "Když déšť leden snáší, neduhy s ním kráčí"

Prosím, jaký je význam?

Odpověď

Dobrý den,

pranostiky  tvořily součást vzdělanosti každého národa  již od starověku.  Na počasí  byla závislá  obživa lidí i zvířat. Naši předkové si všímali různých jevů během roku, postupně si  začali zaznamenávat různé charakteristiky počasí i jeho průběh a to v zájmu zajištění zemědělských prací v návaznosti na  povětrnostní předpoklady.

Lednové pranostiky: především vyjadřují přání, aby byl leden opravdu měsícem takovým, jaký má v tuto roční dobu být - mrazivý (aspoň v noci) a pokud jsou v této době pole pokryta sněhem, je to to nejlepší pro faunu i floru. (Bez sněhové pokrývky  dochází např. k vymrzání ozimů...)

Příklady pranostik:

V lednu za pec si sednu.

V lednu mráz - těší nás; v lednu voda - věčná škoda.

Ve dne jas, v noci mráz.

Leden jasný, roček krásný.

Je-li leden nejostřejší, bude roček nejplodnější.

Jsou-li v lednu na cestách tlusté ledy, podaří se výborně zelí.

Tím správným počasím v lednu se rozumí mrazivé počasí za vysokého tlaku vzduchu -  zima jako roční doba "splní" svou příslušnou dávku mrazů a jaro přijde včas. Je-li teplý a deštivý leden... -  příroda si neodpočine, nespálí se škůdci, bacily, nebude dostatečná úroda a lidé budou nemocní. Teplý leden, k nouzi krok jen jeden – nebude úroda, bude bída. Když déšť leden snáší, neduhy s ním kráčí – budou v ovzduší bacily, chřipkové epidemie a jiná virová onemocnění, rýmy a kašle...

Každé roční období, každý měsíc chce své.

Použité zdroje

MUNZAR, Jan. Medardova kápě. Praha: Horizont, 1985.