Pranostika k Vánocům

Text dotazu

Co znamená v knize babička: Jsou-li vrby o Vánocích plny rampouchů,bývají o Velikonocích plny kočiček.Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

pranostiky vycházely z toho, jak lidé odpozorovávali po staletí chování přírody a  tím se řídili. V dávných dobách měly pranostiky sice větší váhu, než je tomu dnes, kdy nám denně několikrát všechna veřejná média předpoví počasí do nejmenších detailů a na chytrém telefonu můžete sledovat počasí kolem vás  minutu po minutě.

Božena Němcová použila ve své Babičce jednu z mnoha pranostik, které se váží k zimě, prosinci, Vánocům nebo Velikonocům. Jsou-li vrby o Vánocích plny rampouchů, bývají o Velikonocích plny kočiček. Podobnou variantou této  pranostiky je např.:

Vánoce bez sněhu, budou bílé Velikonoce Vánoce na blátě, Velikonoce na sněhu Na Vánoce bláto, o Velikonocích sníh Zelené Vánoce - bílé Velikonoce.

Vánoce v jeteli - letnice ve sněhu.

Mnoho sněhu v prosinci - mnoho ovoce a trávy Když v prosinci mrzne a sněží, úrodný rok nato běží Studený prosinec - brzké jaro.

Jaké zimy v prosinci - taková tepla v červnu.

Je-li na Štědrý večer nebe hvězdnaté, bude rok úrodný Když vánoce obílí stromy sněhem, tak je posype jaro květem. To znamená, že sníh o Vánocích předpovídá teplé brzké jaro a tak to má být.

Obor

Antropologie, etnografie

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

10.01.2014 18:59

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu