Pranostika k Vánocům

Text dotazu

Co znamená v knize babička: Jsou-li vrby o Vánocích plny rampouchů,bývají o Velikonocích plny kočiček.Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

pranostiky vycházely z toho, jak lidé odpozorovávali po staletí chování přírody a  tím se řídili. V dávných dobách měly pranostiky sice větší váhu, než je tomu dnes, kdy nám denně několikrát všechna veřejná média předpoví počasí do nejmenších detailů a na chytrém telefonu můžete sledovat počasí kolem vás  minutu po minutě.

Božena Němcová použila ve své Babičce jednu z mnoha pranostik, které se váží k zimě, prosinci, Vánocům nebo Velikonocům. Jsou-li vrby o Vánocích plny rampouchů, bývají o Velikonocích plny kočiček. Podobnou variantou této  pranostiky je např.:

Vánoce bez sněhu, budou bílé Velikonoce Vánoce na blátě, Velikonoce na sněhu Na Vánoce bláto, o Velikonocích sníh Zelené Vánoce - bílé Velikonoce.

Vánoce v jeteli - letnice ve sněhu.

Mnoho sněhu v prosinci - mnoho ovoce a trávy Když v prosinci mrzne a sněží, úrodný rok nato běží Studený prosinec - brzké jaro.

Jaké zimy v prosinci - taková tepla v červnu.

Je-li na Štědrý večer nebe hvězdnaté, bude rok úrodný Když vánoce obílí stromy sněhem, tak je posype jaro květem. To znamená, že sníh o Vánocích předpovídá teplé brzké jaro a tak to má být.