Praha Troja, městský znak

Text dotazu

Dobrý den, ráda bych věděla, jaký má znak nebo erb Městská část Praha Trója. A zda je totožný s erbem Prahy 7.

Odpověď

Dobrý den,

zdá se, že z historického hlediska byla dnešní Troja úzce propojena s Bubenčem. Na území dnešní Troji se nacházela ves Zadní Ovenec, na protějším břehu Přední Ovenec, dnešní Bubeneč. Obě vsi byly spojeny brodem. Na historickém znaku Bubenče jsou vyobrazeny hradby a beránek, který má svůj původ v předchozím názvu vsi - Přední Ovenec. ( Znak si můžete prohlédnout na internetové stránce: http://www.ngw.nl/int/cze/p/prahabu.htm)
Se znakem dnešní Prahy 7 ovšem nemá historický znak Bubenče nic společného.
Symbolem Městské části Praha 7 je polcený štít - v levé části je vyobrazena polovina současného znaku hlavního města, v pravé části je na modrý podklad umístěna stříbrná kotva. Kotva je atributem sv.Klimenta, jemuž je zasvěcen starobylý kostel v Bubnech, připomínat má i přístav v Holešovicích. ( Znak je vyobrazen na internetových stránkách Městské části Praha 7:
http://www.praha7.cz/(exp1kljdqd4sa545b42ryx45)/Default.aspx )

Zdroje:
Kniha o Praze 7. Praha : MILPO, 1998. ISBN 80-86098-10-9
HRDLIČKA, Jakub. Pražská heraldika : znaky pražských měst, cechů a měšťanů. Praha : Public History, [1993]. ISBN 80-901432-8-8