Praha Florenc

Text dotazu

Prosím, můžete mi zjistit, odkud vznikl název části Prahy Florenc? Děkuji

Odpověď

Dobry den, nazev /"Florenc"/ zrejme vznikl pote, co Karel IV. pri zakladani Noveho Mesta (1348) umoznil italskym remeslnikum z Florencie usidlit se v okoli dnesni ulice Na Florenci (od teto ulice prevzala potom nazev oblast). V nekdejsi zastavbe oblasti prevazovaly male domy se zahradami, proto puvod nazvu byva rovnez vyvozovan od latinskeho slova /"florens"/ - "kvetouci". V psanych pramenech se nazev /"Florenc"/ poprve objevil v 15. stoleti.

Zdroj:

Ruth, F.: Kronika kralovske Prahy a obci sousednich. Praha: Nakladatelstvi Lidove noviny, 1995