Pradědeček umřel v 1.světové válce. Dá se najít víc?

Text dotazu

Dobrý den, nejspíš jsem našel záznam z pradědečkova pobytu v nemocnici https://kramerius.army.cz/s[…]8622b&q=skolik%20andras . Pocházel ze Slovenska, proto nejspíš maďarská verze jména. Jmenoval se Andreas Školík, narozen 26.5.1880 v Ivanovicích. Z vyprávění vím, že měl něco s prstem, údajně si ho měl sám uříznout, aby se dostal na zdravotní dovolenou podívat se na děti (děda měl 2 roky) a když to snad prasklo, měl být popraven. To je alespoň verze tradovaná v rodině. Zběžně jsem prohlédl seznamy padlých nebo mrtvých ale nic jsem nenašel. Třeba vy dokážete víc nebo poradit. Děkuji, Čechovič

Odpověď

Vážený pane Čechoviči,

s ohledem na datum narození bych Vám doporučil obrátit se na Vojenský ústřední archiv - Vojenský historický archiv Praha, kde by mohli mít vojenský spis (tzv. kmenový list) Vašeho předka. Kontakty najdete zde: http://www.vuapraha.cz/archiv-historicky, informace k žádostem o personální spisy zde: http://www.vuapraha.cz/sites/default/files/documents/upozorneni_pro_zadatele_o_informace_z_vha_2.pdf.

Jinak z uvedeného záznamu ze Zpráv o raněných a nemocných lze usoudit, že sloužil v královské uherské zeměbraně - konkrétně u k. u. honvédského pluku č. 15, který byl doplňován z oblasti kolem Trenčína.

Obor

Politické vědy. Vojenství

Okres

--

Knihovna

Vojenský historický ústav - knihovna

Datum zadání dotazu

09.05.2019 08:00

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 10 + 4?

Hledání v archivu