Pozitivistická církev

Text dotazu

Francouzský filozof Auguste Comte, zakladatel pozitivismu, navrhoval i tzv. pozitivistické náboženství. Na jeho základě vznikla v Brazílii Pozitivistická církev. Existuje ještě tato církev? Lze se dozvědět o idejích, vývoji a činnosti Pozitivistické církve?

Odpověď

Dobrý den, myšlenka pozitivistického náboženství A.Comta byla uvedena do praxe v Brazílii, konkrétně v Riu de Janeiru, otevřením prvního pozitivistického chrámu v roce 1891. Chrám založil první apoštol církve Miguel de Lemos. Náboženství humanity (Religion of Humanity), jak se také pozitivistické náboženství nazývá, je charakterizováno jako náboženství lásky, řádu a pokroku. Rozšířenost pozitivismu v Brazílii na konci 19.století manifestuje nápis na brazilské vlajce, která je užívána dodnes. Středem zeměkoule zobrazené na vlajce se táhne nápis "Ordem e Progresso" (řád a pokrok), jedná se o zkrácenou verzi výroku A.Comta, jež se stal také hlavním mottem pozitivistické církve: L’amour pour principe et l’ordre pour base; le progrès pour but (Láska jako princip, řád jako základ a pokrok jako cíl). Autorem návrhu vlajky je druhý apoštol pozitivistické církve, Raimundo Teixeira Mendes. V roce 1905 byl otevřen první pozitivistický chrám v Paříži, jedná se o zmenšenou podobu chrámu, jak jej navrhl sám A.Comte. Počátkem 20.století pozitivistické náboženské hnutí pomalu upadá. Dodnes je ovšem v Brazílii praktikováno.

V českém jazyce bohužel nenaleznete o pozitivistickém chrámovém hnutí příliš mnoho informací. Vše podstatné se ovšem můžete dočíst na stránkách v anglickém jazyce:

Oficiální stránka Pozitivistického chrámu v Brazílii (Positivist Church of Brazil - Igreja Positivista do Brasil):    http://www.igrejapositivistabrasil.org.br/english/index.html

Pozitivismus v Latinské Americe: http://etext.virginia.edu/cgi-local/DHI/dhi.cgi?id=dv3-68
Filosofická koncepce A.Comta:
http://plato.stanford.edu/entries/comte/#CouPosFriMil

Ukázka z knihy "Auguste Comte and the Religion of Humanity":
http://assets.cambridge.org/97805216/62727/sample/9780521662727ws.pdf

Další odkazy (Wikipedia):
* http://en.wikipedia.org/wiki/Religion_of_humanity
* http://en.wikipedia.org/wiki/Flag_of_Brazil.

Obor

Filozofie a náboženství

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

05.06.2009 11:56

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 10 + 4?

Hledání v archivu