Požár Červené věže Jindřichův Hradec 1575

Text dotazu

Dobrý den,
daly by se k této události zjistit nějaké bližší informace? Je známo, kdo a při jaké příležitosti tento požár způsobil?
Děkuji

Odpověď

Dobrý den, informaci o požáru Červené věže na hradě Jindřichův Hradec jsme našli ve dvou zdrojích.

První zdroj, August Sedláček, v díle Hrady, zámky a tvrze Království českého, díl čtvrtý, z roku 1995 na s. 6 uvádí: "Bedlivě-li prohlížíme starožitné toto stavení, seznáme, že jest to původně branná věž, kteréž se tuším Červená věž říkalo a na níž zvenčí posud námětky o jejím bývalém účelu svědčí." V poznámce pod čarou je dále uvedeno: "Doklady o tomto jménu máme tři v počtech Hradeckých: r. 1575 placeno osobám, kteréž na Červené věži hasily, když Zlý zapálil."

Druhý zdroj, František Teplý v díle Dějiny města Jindřichova Hradce. Část všeobecná, díl 1., svazek 2., z roku  1927, na s. 337 píše: "Na hradu vypukl oheň bleskem, 13. září t. r. 1575 "zlej zapálil", Červenou věž však udusili, ale tesař z Deštného při tom se urazil (pohmoždil), že barvíř Fronc ho léčil a pán 45 gr. mu zaplatil, jakož i jiným osobám, které hasiti pomáhaly."

Použité zdroje

SEDLÁČEK, August. Hrady, zámky a tvrze Království českého. 4. díl, Vysočina Táborská. 3. vyd., v Argu 1.vyd. Praha: Argo, 1995. 376 s., obr., rejstř. ISBN 80-85794-30-6.

TEPLÝ, František. Dějiny města Jindřichova Hradce : část všeobecná. Díl I/1-2. V Jindřichově Hradci: Obec Hradecká, 1927. 248, 459 s.